Взаимни фондове

Какво представляват взаимните фондове?

Взаимният фонд е финансово средство, което обединява активи от акционери, за да инвестира в ценни книжа като акции, облигации, инструменти на паричния пазар и други активи. Взаимните фондове се управляват от професионални фонд мениджъри, които разпределят активите на фонда и се опитват да генерират капиталови печалби или доходи за инвеститорите на фонда. Портфейлът на взаимния фонд е структуриран и поддържан така, че да съответства на инвестиционните цели, посочени в неговия проспект.

Взаимните фондове дават на малки или индивидуални инвеститори достъп до професионално управлявани портфейли от акции, облигации и други ценни книжа. Следователно всеки акционер участва пропорционално в печалбите или загубите на фонда.

Повечето взаимни фондове са част от по-големи инвестиционни компании като Fidelity Investments, Vanguard. Взаимният фонд има мениджър на фонд, понякога наричан инвестиционен съветник, който е законово задължен да работи в най-добрия интерес на акционерите на взаимния фонд.

Взаимни фондове

Често срещани видове взаимни фондове

Фондовете на паричния пазар инвестират в краткосрочни ценни книжа с фиксиран доход. Примери за краткосрочни ценни книжа с фиксиран доход биха били държавни облигации, съкровищни ​​бонове, търговски книжа и депозитни сертификати. Тези видове фондове обикновено са по-сигурна инвестиция, но с по-ниска потенциална възвръщаемост в сравнение с други взаимни фондове.

Фондовете с фиксиран доход купуват инвестиции, които плащат фиксирана норма на възвръщаемост. Този тип взаимен фонд се фокусира върху получаване на възвръщаемост, идваща във фонда предимно чрез лихва.

Фондовете за дялово участие инвестират в акции. Има различни видове, като фондове, които са специализирани в акции за растеж, ценни акции, акции с голяма капитализация, акции със средна капитализация, акции с малка капитализация или комбинация от тези акции.

Балансираните фондове инвестират в комбинация от акции и ценни книжа с фиксиран доход – обикновено в съотношение 40% капитал към 60% фиксиран доход. Целта на тези фондове е да генерират по-висока възвръщаемост, но и да намалят риска чрез ценни книжа с фиксиран доход.

Индексните фондове имат за цел да проследят представянето на конкретен индекс. Те следват индекса и се покачват, когато индексът се покачва, и намаляват, когато индексът се понижава. Индексните фондове са популярни, тъй като обикновено изискват по-ниска такса за управление в сравнение с други фондове (поради това, че мениджърът не трябва да прави толкова много проучвания).

Специализираните фондове се фокусират върху много малка част от пазар като енергия, телекомуникации, здравеопазване, промишленост и др.

Глобалните фондове могат да инвестират навсякъде по света. Международните фондове инвестира само в активи, намиращи се извън САЩ. При този вид фондове движението на цената често зависи от икономиката на уникалната страна и политическите рискове. Инвестирането в Глобални и Международни фондове увеличава диверсификацията на портфолиото, тъй като възвръщаемостта в други страни може да не е свързана с възвръщаемостта в САЩ.

Борсово търгувани фондове

Борсово търгувани фондове са разновидност на взаимните фондове и използват сходни стратегии на инвестиране на капитала. Те са структурирани като инвестиционни тръстове, които се търгуват на фондовите борси и имат допълнителните предимства при инвестиране в тях.

ЕТФ могат да се купуват и продават през целия търговски ден. Те могат също да се продават на късо или да се купуват на марджин и обикновено носят по-ниски такси от еквивалентния взаимен фонд. Много ЕТФ също се възползват от активните пазари на опции, където инвеститорите могат да хеджират или ливъридж своите позиции.

  Важни Изводи •
•  Взаимният фонд е вид инвестиционен инструмент, състоящ се от портфейл от акции, облигации или други ценни книжа.
•  Взаимните фондове дават на малки или индивидуални инвеститори достъп до диверсифицирани, професионално управлявани портфейли.
•  Взаимните фондове са разделени на няколко вида категории, според видовете ценни книжа, в които инвестират.
•  Взаимните фондове начисляват годишни такси, които могат да повлияят на общата им възвръщаемост.

Предимства от инвестиране във взаимен фонд

1. Професионален мениджмънт

Взаимните фондове се управляват активно от професионалист, който постоянно наблюдава портфейла на фонда. Освен това мениджърът може да отдели повече време за избор на инвестиции, отколкото би направил инвеститор на дребно

2. Диверсификация на инвестициите

Взаимните фондове позволяват диверсификация на инвестициите. Взаимният фонд инвестира в няколко класа активи, а не само в една акция или облигация.

3. Ликвидност

Взаимните фондове имат висока ликвидност. Като цяло можете да продадете своите взаимни фондове в рамките на кратък период от време, ако е необходимо.

4. Лесен достъп

Търгувайки на големите фондови борси взаимните фондове са лесен достъп за определени видове активи, като чуждестранни акции или екзотични стоки. Те често са най-осъществимият начин – всъщност понякога единственият начин за участие на отделни инвеститори.

5. Мащаб на дейността

Тъй като взаимният фонд купува и продава големи количества ценни книжа наведнъж, неговите транзакционни разходи са по-ниски от това, което дадено лице би платило за транзакции с ценни книжа. Взаимният фонд може да инвестира в определени активи или да заеме по-големи позиции, отколкото би могъл по-малък инвеститор.

6. Разнообразие и свобода на избор

Инвеститорите имат свободата да проучват и избират от мениджъри с различни стилове и цели на управление. Това разнообразие позволява на инвеститорите да получат експозиция не само към акции и облигации, но и към стоки, чуждестранни активи и недвижими имоти чрез специализирани взаимни фондове.

Недостатъци на взаимния фонд

1. Такси за управление и оперативни разходи

Взаимните фондове обикновено начисляват висока такса за управление и оперативни разходи. Което води до намаляне на общата възвращаемост.

2. Загуба на контрол

Тъй като взаимните фондове се управляват от мениджър, има загуба на контрол при инвестиране във взаимен фонд. Не забравяйте, че давате на някой друг парите си за управление, когато инвестирате във взаимен фонд.

3. Лоша производителност

Възвръщаемостта на взаимните фондове не е гарантирана. Всъщност, според проучване, голяма част от взаимните фондове не успяват да победят основните пазарни индекси като S&P 500. Освен това взаимните фондове не са застраховани срещу загуби.

4. Оценяване на фондовете

Проучването и сравняването на фондовете може да бъде трудно. За разлика от акциите, взаимните фондове не предлагат на инвеститорите възможност да съпоставят съотношението цена/печалба (P/E), ръст на продажбите, печалба на акция (EPS) или други важни данни. Нетната стойност на активите на един взаимен фонд може да предложи известна база за сравнение, но само индексните фондове проследяващи едни и същи пазари могат да бъдат наистина сравними.

Как се печели от взаимните фондове?

Когато инвеститор купува акции на взаимен фонд, той купува частична собственост от взаимния фонд и неговите активи. Инвеститорите обикновено печелят възвръщаемост от взаимен фонд по три начина, обикновено изплащана на тримесечна или годишна база:

Приходът се печели от дивиденти върху акции и лихви върху облигации, държани в портфейла на фонда, почти целия доход който фонда получава през годината се изплаща на собствениците на фонда под формата на разпределение. Фондовете често дават на инвеститорите избор или да получат чек за разпределение, или да реинвестират приходите за закупуване на допълнителни дялове от взаимния фонд.

Ако фондът продаде ценни книжа, които са поскъпнали, фондът реализира капиталова печалба, която повечето фондове също прехвърлят на инвеститорите при разпределение.

Когато цената на дяловете на фонда се повиши, вие можете да продадете дяловете на взаимния фонд за печалба на пазара.

Как се оценяват взаимните фондове?

Стойността на взаимния фонд зависи от представянето на ценните книжа, в които инвестира. Когато купува дял от взаимен фонд, инвеститорът купува представянето на неговия портфейл или по-точно част от стойността на портфейла. Акция от взаимен фонд представлява инвестиции в много различни акции или други ценни книжа.

Цената на дял от взаимен фонд се нарича нетна стойност на активите (NAV) на акция. Нетна стойност на активите на фонда се получава чрез разделяне на общата стойност на ценните книжа в портфейла на общата сума на акциите в обращение. Акциите в обращение са тези, които се държат от всички акционери, институционални инвеститори и служители на компанията или вътрешни лица.

Акциите на взаимните фондове обикновено могат да бъдат закупени или обратно изкупени при текущата NAV на фонда, която не се променя по време на пазарните часове, но се урежда в края на всеки търговски ден. Цената на взаимен фонд също се актуализира, когато се уреди NAV.

Могат ли дялове от взаимен фонд да бъдат продадени по всяко време?

Взаимните фондове се считат за ликвидни активи и акциите могат да бъдат продадени по всяко време, но прегледайте политиките на фонда относно таксите за обмен или таксите за обратно изкупуване. Може също да има данъчни последици за капиталовите печалби, спечелени с обратно изкупуване на взаимен фонд.

Сигурна инвестиция ли са взаимните фондове?

Всички инвестиции включват известна степен на риск при закупуване на ценни книжа като акции, облигации или взаимни фондове. За разлика от депозитите в банки застраховани от държавата, парите, инвестирани в ценни книжа, обикновено не са държавно застраховани.

Сподели статията

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

СЪДЪРЖАНИЕ

Scroll to Top