Вълновата теория на Елиът (Elliott Waves)

Какво представлява вълновата теория на Елиът?

Вълновата теория на Елиът е метод за пазарен анализ, базиран на идеята, че пазарът формира едни и същи типове модели вълни както на краткосрочните времеви рамки, така и на по-дългосрочните времеви рамки. Описано по друг начин това е теория в техническия анализ, използвана за описание на движенията на цените на финансовия пазар.

Вълновата теория на Елиът предполага, че движенията на цените на акциите могат да бъдат разумно предвидени чрез изучаване на историята на цените, докато пазарите се движат по вълнообразни модели, движени от настроенията на инвеститорите.

Теорията е разработена от Ралф Нелсън Елиът през 30-те години на миналия век. Елиът изучава няколко години данни от фондовия пазар за различни индекси и е първият който прогнозира дъното на фондовия пазар през 1935 г.

Вълновата теория на Елиът
Вълновата теория на Елиът

Теорията е популяризирана от Робърт Пректер през 70-те години на миналия век. Той твърди, че поведението на тълпата създава модели и тенденции, които виждаме на пазарите; вълновият модел, както е дефиниран от Елиът, е физическото проявление на масовата психология в нашия свят.

Оттогава вълновата теория на Елиът се превръща в надежден инструмент за различни портфолио мениджъри по целия свят. Вълните на Елиът се използват с други техники за технически анализ за прогнозиране на движенията на пазара и възможностите за търговия.

  Важни Изводи •
 Вълните на Елиът се използват в техническия анализ за определяне на движението на цените.
 Вълновата теория на Елиът се състои основно от два вида вълни – мотивиращи (импулсни вълни) и коригиращи вълни.
 Двигателната вълна се състои от пет вълни – три импулсни вълни и две обратни вълни.
 Коригиращата вълна се състои от три вълни – A, B и C. Вълни A и C са импулсни вълни, докато вълна B е обратна вълна.
• Всеки набор от вълни е вложен в по-голям набор от вълни, които се придържат към същия импулс.

Как работят вълните на Елиът

Много от участниците на фондовия пазар, използват вълновата теория на Елиът като технически инструмент за да спечелят от предвиждането на ценовите движения. Търговците вярват, че движенията на цените на акциите могат да бъдат предвидени, защото те се движат в повтарящи се модели нагоре и надолу, наречени вълни, които са създадени от психологията или настроенията на инвеститорите.

Вълновата теория на Елиът се състои основно от два вида вълни – мотивиращи (импулсни вълни) и коригиращи вълни. Импулсните или мотивационни вълни са движения, които се случват в посока на тенденция. От друга страна, коригиращи вълни възникват в посока, обратна на продължаващата тенденция. Диаграмата по-долу ясно илюстрира движенията на вълните на Елиът.

Вълновата теория на Елиът
Снимка Elliott Wave Forecast

Да приемем, че сме във възходяща тенденция. На графиката се вижда една мотивираща вълна движеща се нагоре и една коригираща вълна движеща цената на акциите надолу. Една мотивираща вълна се състои от пет по-малки вълни – 1, 2, 3, 4 и 5. Взети заедно, вълни 1, 2, 3, 4 и 5 съставляват една вълна на мотив.

Вълни 1, 3 и 5 са импулсивни по природа, тъй като се движат по-посока на тенденцията. Вълна 2 е с низходящо движение след вълна 1, а вълна 4 е с низходящо движение след вълна 3. По-малките низходящи движения след импулсни вълни се наричат обратни вълни.

Освен това, всяка от импулсните вълни (1, 3 и 5) е разделена на пет вълни. При наблюдение може да се забележи, че вълни 1, 3 и 5 включват по-малки движения нагоре и надолу, които при преброяване възлизат на пет вълни. Движенията са идентифицирани като ((i)), ((ii)), ((iii)), ((iv)) и ((v)).

От друга страна, обратните вълни (2 и 4) се разделят на три вълни с възходящи и низходящи движения, представени от ((a)), ((b)) и ((c)).

Корективната вълна намалява цената на акциите. Корекцията се извършва в три вълни – A, B и C. Вълни A и C се състоят от пет вълни, характеризиращи се с ((i)), ((ii)), ((iii)), ((iv)), и ((v)). От друга страна, вълна B се състои от три вълни, идентифицирани с ((a)), ((b)) и ((c)).

На бичи пазар мотивиращата вълна издига цената на акциите нагоре, докато коригиращата вълна обръща тенденцията. Но при мечи пазар една мотивираща вълна би понижила цената на акциите, а коригираща вълна ще повиши цената на акциите.

За разлика от повечето други формации на цените, самата идея за вълнов анализ не се равнява на обикновено формиране на план, където просто следвате инструкциите. Вълновият анализ предлага подробна картина за динамиката на тренда и ви помага да разберете движенията на цените по много по-задълбочен начин.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Технически анализ
Технически анализ може да бъде полезен инструмент за вземане на инвестиционни решения и......

Импулсни вълни

Импулсните вълни се състоят от пет подвълни, които извършват движение в същата посока като тенденцията на по-стръмен ъгъл. Този модел на мотивационна вълна е най-често срещан и най-лесният за забелязване на пазара.

Този тип вълни, се състои от пет подвълни – три от тях също са двигателни вълни, а две са коригиращи вълни. Това е обозначено като структура 5-3-5-3-5, вижте на графиката показана по-горе. Мотивната вълна има тенденция да се движи с относителна лекота в посока на по-голямата тенденция. Следователно е лесно да се забележи и тълкува.

Има три правила за формиране на Двигателна вълна, които трябва да бъдат изпълнени:

#1. Вълна две не може да проследи повече от 100% от първата вълна

#2. Третата вълна никога не може да бъде най-късата от вълни едно, три и пет

#3. Вълна четири не може да надхвърли вълна три, по всяко време на модела

Ако едно от тези правила е нарушено, структурата не е импулсна вълна. Търговецът ще трябва да премаркира предполагаемата импулсна вълна.

Коригиращи вълни

Коригиращите вълни, които понякога се наричат диагонални вълни, се състоят от три или комбинация от три подвълни, които извършват движение в посока, обратна на тенденцията.

Коригиращата вълна се състои от пет подвълни. Разликата е, че диагоналът изглежда или като разширяващ се, или като свиващ се клин. Подвълните на диагонала може да нямат брой пет, в зависимост от вида на диагонала, който се наблюдава.

Вълновата теория на Елиът

Както при движещата вълна, всяка подвълна на диагонала никога не проследява напълно предишната подвълна, а подвълна три от диагонала може да не е най-късата вълна.

Тези импулсни и коригиращи вълни са така структурирани че те винаги се състоят от по-малки подвълни и са част от по-голяма група вълни. Винаги разглеждайте ценовата графика в няколко различни времеви диапазони за да придобиете по-точна представа в коя фаза от модела се намира цената на актива.

Използване на съотношенията на Фибоначи във вълновата теория на Елиът

Серията от сумиране на Фибоначи приема 0 като първо число. Следващото число се получава чрез добавяне на 1 към 0. След това серията се извлича, като се вземат предишните две числа и се съберат, за да се получи следващото число. Редът на сумирането на Фибоначи изглежда като 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 до безкрайност.

Коефициентите на Фибоначи се получават чрез разделяне на две числа на Фибоначи. Коефициентите се използват за определяне на нивата на подкрепа и съпротива на пазарите.

В теорията на Елиът, корекцията на Фибоначи се използва за да се определи къде свършва корекцията, така че първичният тренд да може да започне отново. Фибоначи корекциите измерват дълбочината на отдръпванията в тренда. Например вълна 2 може да бъде 50% от дължината на вълна 1.

Друг широко използван инструмент са разширенията на Фибоначи. Разширенията на Фибоначи се използват за определяне на повратните точки в първичен тренд. На възходящ пазар те показват къде може да отиде мотивираща вълна преди корекция. При намаляващ пазар те могат да се използват за определяне на нивата на подкрепа.

Как търгувате с помощта на теорията на вълната на Елиът?

Да приемем, че търговец забелязва, че дадена акция се движи във възходяща тенденция на импулсна вълна. Тук те могат да закупят и задържат акциите, докато цената на актива не завърши петата си вълна. В този момент, очаквайки обрат, търговецът може след това да направи къса позиция.

В основата на тази търговска теория е идеята, че фракталните модели се повтарят на финансовите пазари. В математиката фракталните модели се повтарят в безкраен мащаб.

Пълното означение на вълните на Елиът

Преди да започнете да идентифицирате типовете модели, открити от Елиът, и правилата, които ги управляват, добра идея е първо да научите за етикетирането на вълновите градуси.

В диаграмата на вълната на Елиът ще забележете, че по-малките вълнови структури са обозначени по различен начин от по-големите вълнови структури, за да се направи разлика между степените на вълните

Вълновата теория на Елиът

На езика на Елиът тази конвенция за етикетиране се използва за идентифициране на степента или нивото на вълната, което представлява размера на основната тенденция.

В действителност повечето търговци ще използват само 1-3 вълнови степени в своите класации. Може да стане доста сложно, опитвайки се да приложите всичките девет вълнови степени на една диаграма.

Тези използващи 1 до 3 степени на вълната, могат просто да маркират вълните с най-висок градус с главни римски цифри (I,II,III,IV,V,a,b,c), вълните със среден градус с числа (1,2,3 ,4,5,A,B,C) и вълните с най-ниска степен с малки римски цифри (i,ii,iii,iv,v,a.b,c). Това осигурява три отделни групи за етикетиране на различни вълни.

Заключителни мисли

Въпреки, че изглежда лесно използването на вълните на Елиът ще изисква известна практика. Независимо от това, ако упорствате в прилагането на правилата, елиминирането на несъответстващите преброявания и разглеждането на типа на вълните, които броите, ще намерите удовлетворение в прилагането на Вълновата теория на Елиът.

Често ще откриете, че е необходимо да коригирате броя, който сте направили, за да съответства на новите данни. Не се разочаровайте от необходимостта да правите корекции – това проправя пътя към по-точно броене на вълните и помага да усъвършенствате уменията си.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Следване на тренда
Следване на тренда е стил на търговия, който се опитва да улови....

Сподели статията

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

СЪДЪРЖАНИЕ

Scroll to Top