Какво е Децентрализирани финанси (DeFi)?
Децентрализираните финанси (DeFi) се отнасят до набор от нововъзникващи финансови продукти и услуги, които работят на децентрализирани платформи, използващи блокчейн за записване и споделяне на данни.
Продуктите и услугите на DeFi се извършват без доверен централен посредник, като например банка, и включват плащания, кредитиране и вземане на заеми, търговия и инвестиции, набиране на капитал (колективно финансиране) и застраховки.
Важна иновация, която позволи развитието на DeFi, беше нарастването на възможностите за програмиране на блокчейни. Тази иновация позволява създаването на компютърен код, наречен интелигентни договори, който може да бъде извикан от потребителите, без да минава през централизиран посредник.

В САЩ Федералният резерв и Комисията за ценни книжа и борси (SEC) определят правилата за централизирани финансови институции като банки и брокерски компании, на които потребителите разчитат за директен достъп до капитал и финансови услуги. DeFi отправя предизвикателство към тази централизирана финансова система, като дава възможност на хората да осъществяват дигитален обмен (peer-to-peer) помежду си без посредник.
Децентрализираното финансиране елиминира таксите, които банките и другите финансови компании начисляват за използване на техните услуги. Хората държат пари в защитен цифров портфейл, могат да прехвърлят средства за минути и всеки с интернет връзка може да използва DeFi.
• Важни Изводи •
• DeFi използва нововъзникваща технология, за да премахне трети страни и централизирани институции от финансови транзакции. • Глобална, отворена алтернатива на настоящата финансова система. • Компонентите на DeFi са стейбълкойн, софтуер и хардуер, които позволяват разработването на приложения. • Продукти, които ви позволяват да заемате, спестявате, инвестирате, търгувате. • Базиран на технология с отворен код, с която всеки може да програмира. • Инфраструктурата за DeFi и нейното регулиране непрекъснато се развиват.
Централизирани финанси
При централизираните финанси парите се държат от банки и трети страни, които улесняват движението на пари между страните, като всяка от тях начислява такси за използване на техните услуги.
Таксата за плащане с кредитна карта започва от търговеца и се премества към приемаща банка, която препраща данните за картата към мрежата за кредитни карти. Мрежата изчиства таксата и изисква плащане от банката. Всеки субект във веригата получава плащане за услугите си, обикновено защото търговците трябва да плащат за използването на кредитни и дебитни карти.
Всички финансови транзакции се наблюдават в централизираните финанси, от молби за заем до услуги на местна банка.
Разликите с Децентрализираните финанси
Децентрализираното финансиране елиминира посредниците, като позволява на хората, търговците и бизнеса да извършват финансови транзакции (peer-to-peer) помежду си чрез нововъзникващите технологии. Бързите темпове на развитие при Децентрализираните финанси, са породени от отворения код (всеки заинтересован може да работи за подобряването)на използваните от технологията протоколи за сигурност и свързаност, софтуерни апликации и подобрения в хардуера.
Навсякъде, където има интернет връзка, хората могат да дават, търгуват и заемат с помощта на софтуер, който записва и проверява финансови действия в разпределени финансови бази данни. Разпределената база данни е достъпна на различни места, тъй като събира и обобщава данни от всички потребители и използва консенсусен механизъм, за да ги провери.
Децентрализираните финанси премахват необходимостта от централизиран финансов модел, като позволяват на всеки да използва финансови услуги навсякъде, независимо кой или къде се намира. Приложенията на DeFi дават на потребителите по-голям контрол върху парите си чрез лични портфейли и услуги за търговия, които обслужват отделни лица.
Централизирани финанси срещу DeFi
Един от най-добрите начини да видите потенциала на DeFi е да разберете проблемите, които съществуват днес във финансовите услуги:
Централизирани финанси
• Вашите пари се държат от компании.
• Трябва да се доверите на компаниите, че няма да управляват зле парите ви, като например да дават заеми на рискови кредитополучатели.
• Плащанията могат да отнемат дни поради ръчни процеси.
• Финансовата дейност е тясно свързана с вашата идентичност.
• Трябва да кандидатствате за използване на финансови услуги.
• Пазарите затварят, защото служителите имат нужда от почивки.
• Финансовите институции са непрозрачни: не можете да поискате да видите тяхната кредитна история, запис на техните управлявани активи и т.н.
DeFi
• Ти държиш парите си.
• Вие контролирате къде отиват вашите пари и как се харчат.
•Трансферите на средства стават за минути.
• DeFi е отворен за всеки.
• Пазарите са винаги отворени.
• Тя е изградена върху прозрачност – всеки може да погледне данните за продукта и да провери как работи системата.
Как работи DeFi?
За да разберем как работи DeFi, първо трябва да разберем какво стои зад него. DeFi използва блокчейн, който свързва потребителите без централен сървър и може да прехвърля данни и активи сигурно, под собственото наблюдение на потребителите.
Транзакциите се регулират от “интелигентни договори”, компютърни програми, които също използват блокчейн и се изпълняват автоматично, когато са изпълнени параметрите, зададени от страните предварително.
Те използват блокчейн за съхраняване и прехвърляне на цифрови активи и интелигентни договори, за да са сигурни, че страните спазват своята част от сделката. Приложенията, наречени dApps, се използват за обработка на транзакции и управление на блокчейна.
В блокчейна транзакциите се записват на блокове и след това се проверяват от други потребители. Ако тези верификатори се споразумеят за транзакция, блокът се затваря и криптира; създава се друг блок, който има информация за предишния блок в него.
Блоковете са „верижни“ заедно чрез информацията във всеки следващ блок, което му дава името “blockchain”. Информацията в предишните блокове не може да бъде променена, без да се засегнат следващите блокове, така че няма начин да се промени блокчейн.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Две от целите на DeFi включват намаляване на времето за транзакции и увеличаване на достъпа до финансови услуги.
∗ Децентрализираните финанси не осигуряват пълна анонимност. Транзакциите не включват име на физическо лице, но могат да бъдат проследени от всеки, които имат достъп, включително правителства и финансови регулатори.
∗ Peer-to-peer кредитирането чрез DeFi не означава, че няма да има лихви и такси, а че ще имате много повече възможности, тъй като заемодателят може да бъде навсякъде по света.
Използване на DeFi
Финансовите транзакции „peer-to-peer“ (P2P) са най-разпространения начин за използването на технологията. P2P DeFi транзакция е, когато две страни се съгласяват да обменят криптовалута за стоки или услуги без участието на трета страна.
DeFi P2P може да отговори на нуждите от заем на дадено лице и алгоритъмът ще съпостави партньори, които са съгласни с условията на заемодателя, и се отпуска заем. Плащанията при P2P се извършват чрез децентрализирано приложение (dApp).
Използването на DeFi приложенията ви осигурява:
Достъпност – Всеки с интернет връзка може да получи достъп до DeFi платформа и транзакциите се извършват без никакви географски ограничения.
Ниски такси и високи лихвени проценти – DeFi дава възможност на всеки две страни да договарят директно лихвени проценти и да дават пари назаем чрез DeFi мрежи.
Сигурност и прозрачност – Интелигентните договори, публикувани в блокчейн, и записите на извършени транзакции са достъпни за преглед от всеки, но не разкриват вашата самоличност. Блоковите вериги са неизменни, което означава, че не могат да бъдат променяни.
Автономност – DeFi платформите не разчитат на никакви централизирани финансови институции и не са обект на трудности или фалит. Децентрализираният характер на DeFi протоколите смекчава голяма част от този риск.
Недостатъци на DeFi
Наред с многото предимства които предоставят Децентрализираните финанси, винаги трябва да сме внимателни и да разучим и недостатъците на технологията. Защото такива има и може да ни струват скъпо ако не внимаваме. Ето някой от тях:
- Участието в DeFi е сложно и не е лесно за разбиране
- Висок риск от измами
- Високо ниво на волатилност
- Кражба на токени от портфейлите за съхранение
Сложност – Участието в DeFi не е толкова просто, колкото да отидете до местна банка. DeFi може да бъде предизвикателство за начинаещите да се ориентират поради огромното количество DeFi приложения и възможности за инвестиции там.
Измами – Много измамници се стремят да хванат нови крипто инвеститори, привлечени от доходност, която може драстично да изпревари предлаганата от традиционните финансови институции. Високият добив може да е твърде добър, за да е истина.
Кражба – Освен откровените измами, възможно е крипто монети да бъдат откраднати чрез експлойти, особено като се имат предвид уязвимостите на кодирането в някои dApps.
Цена – Взаимодействието с интелигентни договори изисква това, което се нарича такса за газ, това е цената която плащаме за да накараме машината да работи.
Волатилност – Въпреки че добиването(staking) на доходи може да помогне за смекчаване на недостатъците в нестабилния свят на криптовалутите, все пак ще трябва да издържите на зашеметяващи колебания, за да спечелите това, което може да бъде скромна доходност.
Променлива доходност – Освен колебанията на криптовалутите, участниците в DeFi трябва да се справят с променливите стойности плащани като интерес за притежание на дадена крипто валута. Плащания интерес се променя в зависимост от колко е броя на използващите приложението (dApp).
Умиращи проекти – Дадено приложение може в крайна сметка да бъде оставено да умре(без подръжка), тъй като основният екип, който го разработва, преследва други проекти.
Закючителни мисли
Децентрализираните финанси непрекъснато се развиват. DeFi е нерегулиран и неговата екосистема е изпълнена с инфраструктурни злополуки, хакове и измами.
Настоящите закони са създадени въз основа на идеята за отделни финансови юрисдикции, всяка със собствен набор от закони и правила. Възможността за транзакции без граници на DeFi поставя основни въпроси за този тип регулиране.
Кой е отговорен за разследването на финансови престъпления, които се извършват през граници, протоколи и приложения на DeFi? Кой ще наложи регулациите и как ще ги наложи?
Други опасения включват стабилност на системата, енергийни изисквания, въглероден отпечатък, надграждане на системата, поддръжка на системата и хардуерни повреди.