Какво е Златен кръст?
Златен кръст е модел от две плъзгащи се средни приложени върху диаграма, които подсказват за появата на възходящ тренд в цената на разглеждания актив. Това е технически индикатор, който се появява когато краткосрочната пълзяща средна на актив се повиши над дългосрочната пълзяща средна. Когато търговците видят появата на Златен кръст, те гледат на този модел на графиката като на показател за бичи (нарастващ) пазар.
Търговците могат да коригират подвижните средни, но стойностите по подразбиране са 50-дневна за краткосрочната и 200-дневна за дългосрочната подвижна средна.

Много инвеститори смятат ”златният кръст” за един от най-категоричните сигнали за бичи пазар и следователно силен сигнал за покупка, с други думи „свещения граал“ за откриване на подходящи акции с нарастваща цена. Има обаче и анализатори, които поставят под съмнение валидността на кръстосания модел.
Има втори, обратен индикатор – Кръстът на смъртта – който е обратната страна на Златния кръст. Кръстът на смъртта настъпва, когато 50-дневната пълзяща средна премине под 200-дневната пълзяща средна. Кръстът на смъртта показва мечи (намалящ) пазар напред.
• Важни Изводи •
• Златен кръст е модел на техническа диаграма, показващ потенциала за голямо повишаване на цената. • Златният кръст се появява на диаграмата, когато краткосрочната пълзяща средна стойност на дадена акция премине над дългосрочната пълзяща средна. • Златният кръст има обратна версия наречена "кръст на смъртта", показващ низходящо движение на цената.
Разбиране на Златен кръст
Златният кръст е добре познат бичи сигнал, който се появява, когато относително краткосрочна пълзяща средна, която отразява скорошните цени, пресече над дългосрочна пълзяща средна, което е по-дългосрочната тенденция.
Това означава, че краткосрочното ценово ниво е по-високо от дългосрочното ценово ниво, което показва, че скорошните настроения около цената на даден актив са оптимистични, особено когато са придружени от високи обеми на търговия.
Златният кръст може да се прилага за търговия както с отделни акции, така и с пазарни индекси като Dow Jones Industrial Average (DJIA) и S&P 500. Например, на дневна диаграма пресичане на 50-дневна пълзяща средна над 200-дневната пълзяща средна на индекс като S&P 500 е един от най-популярните възходящи пазарни сигнали.
Различните стратегии на търгуване изискват различни подходи към златният кръст, по-краткосрочните търговци използват двойки като 9-дневна и 21-дневна или 21-дневна и 50-дневна подвижни средни.
Дневните търговци обикновено използват по-малки периоди от време като 5-периодните и 15-периодните подвижни средни, за да търгуват в рамките на деня със златни кръстосани пробиви.
Времевият интервал на диаграмите също може да се регулира от 1 минута до седмици или месеци. Точно както по-големите периоди създават по-силни сигнали, същото важи и за времевите периоди на диаграмата. Колкото по-голяма е времевата рамка на графиката, толкова по-силен и траен е пробивът на златния кръст.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Тъй като индикаторите за импулс често са водещи, а не изоставащи, те могат да помогнат за преодоляване на тенденцията на златния кръст да изостава от ценовото действие. Различни допълнителни осцилатори на инерция като индекса на относителната сила (RSI) или средния индекс на посоката (ADX) могат да се използват за потвърждаване на сигналите на златния кръст.
Образуването на Златен кръст
Има три специфични етапа които водят до образуването на Златния кръст върху ценовата диаграма:
Първи етап е, когато съществува низходящ тренд, но е в последната си фаза, достигащ дъното на цената за разглеждания период, тъй като интересът към продажба е победен от по-силен интерес към покупка.
Втори етап включва появата на нов възходящ тренд. Пробивът на новия възходящ тренд се отбелязва, когато краткосрочната средна пресече над дългосрочната средна, образувайки Златния кръст.
Третия последен етап се характеризира с това, че новият възходящ тренд се удължава, потвърждавайки бичи пазар. По време на този етап двете плъзгащи се средни на Златния кръст трябва да действат като нива на подкрепа, когато настъпят коригиращи корекции надолу.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Докато цената, и 50-дневната средна стойност остават над 200-дневната средна стойност, бичият пазар се счита за непокътнат.
Как да използваме Златния кръст
Търговците могат да използват Златния кръст, за да определят добрите времена както за влизане, така и за излизане от пазара. Индикаторът може също да бъде инструмент, който търговците могат да използват, за да им помогнат да разберат по-добре кога има смисъл да продават и кога е по-добре за тях да купуват и държат.
Търговците, които искат да закупят даден актив, понякога ще влязат на пазара, когато цената на актив се повиши над 200-дневната плъзгаща се средна, вместо да чакат 50-дневната пълзяща средна, да премине. Това е така, защото Златният кръст често е значително изоставащ индикатор. Може да се случи доста след като пазарът вече се е превърнал от низходящ във възходящ.

Търговците, които продават на късо на пазара, могат да използват златния кръст като сигнал, че мечият пазар е приключил и е време да излязат от позициите си.
Разликата между златен кръст и кръст на смъртта
Златен кръст и кръст на смъртта са противоположности индикатори използващи един и същи принцип на работа. Златен кръст показва дългосрочен възходящ пазар напред, докато кръст на смъртта сигнализира дългосрочен низходящ пазар.
И двата индикатора се отнасят до солидно потвърждение на дългосрочна тенденция чрез появата на краткосрочна пълзяща средна, пресичаща голяма дългосрочна пълзяща средна.
Разликата при кръстът на смъртта идва от това, че краткосрочната пълзяща средна пресича под дългосрочната в посока надолу, което показва мечи пазар напред. И двата кросоувъра се считат за по-мощни, когато са в партньорство с голям обем на търговия.
След като се случи пресичането, дългосрочната пълзяща средна се счита за основно ниво на подкрепа (в случая на златния кръст) или ниво на съпротива (в случая на кръст на смъртта) за пазара от този момент нататък.
Всеки кръст може да се счита като сигнал за промяна на тенденцията, но по-често и по-точно е да се разглежда като силно потвърждение за промяна в тенденцията, която вече се е случила.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Технически анализ Технически анализ може да бъде полезен инструмент за вземане на инвестиционни решения и......
Ограничения при използването на Златния кръст
Някои търговци и пазарни анализатори остават негативни срещу използването на Златния кръст (и Кръста на смъртта) като надеждни сигнали за търговия. Техните възражения основно произтичат от факта, че кръстосаният модел често е много изоставащ индикатор.
Пресичащия се модел може да осигури ограничена прогнозна стойност за търговците и да бъде по-ценен като потвърждение на възходяща тенденция, отколкото като сигнал за промяна на тенденцията.
Ключът към правилното използване на златния кръст е в комбинация с допълнителни филтри и индикатори, за да определите точните за вас рискови параметри и съотношения.
Плюсове и минуси на използването на златния кръст
#1. Плюсове
- Може да потвърди обръщане на тенденцията;
- Приложимо за всеки пазар и времева рамка;
- Помага за откриване на потенциални входни точки;
- Относително лесен за оценка и събиране на информация;
- Ценен като самостоятелен модел на графика или във връзка с други технически индикатори.
#2. Минуси
- Златният кръст се основава на подвижни средни, които са изоставащи индикатори, предоставящи забавена обратна връзка на търговеца;
- Може да произведе фалшив сигнал;
- Моделът винаги трябва да се потвърждава с допълнителни технически сигнали и индикатори преди търгуване;
- Най-точните сигнали се доставят само при големи обеми на търговия и с по-дълги времеви рамки;
Как да разпозная златен кръст на диаграма?
Златният кръст се появява, когато краткосрочна плъзгаща се средна пресича голяма дългосрочна пълзяща средна в посока нагоре и се тълкува от анализатори и търговци като сигнал за окончателен възходящ завой на пазара.
Някои анализатори го определят като кръстосване на 100-дневната пълзяща средна с 50-дневната пълзяща средна; други го определят като пресичане на 200-дневната средна стойност от 50-дневната средна стойност. По принцип краткосрочната средна тенденция се повишава по-бързо от дългосрочната средна, докато не се пресекат.
Надеждни индикатори ли са златните кръстове?
Като изоставащ индикатор златният кръст се идентифицира едва след като пазарът се е повишил, което го прави да изглежда надежден. Въпреки това, в резултат на забавянето, също е трудно да се разбере кога сигналът е фалшив, докато не стане факт. Търговците често използват златен кръст като потвърждение на тенденция или сигнал в комбинация с други индикатори.
Заключителни мисли
Златният кръст е важен, защото е технически индикатор, използван от много търговци и анализатори. Следователно моделът на графиката е вероятно да привлече значително количество покупки на пазара.Търговците виждат модела и купуват пазара, като тяхната покупка е достатъчна, за да създаде или поддържа възходяща тенденция.
Важно е да запомните, че златният кръст не гарантира, че пазарът ще се повиши. Други индикатори като индекса на относителната сила (RSI) или дивергенцията на подвижната средна конвергенция (MACD) често се използват заедно, за да потвърдят тенденцията, посочена от златния кръст.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Топ 10 правила за търговия с акции Топ 10 правила за търговия с акции е статия в която може да се запознаете с важни правила за търгуването....