Подробен наръчник на инвестирането
Въведение в инвестирането за начинаещи
Тази статия озаглавена “Инвестиране за начинаещи” има за цел да ви предостави в разбираем вид основите на инвестирането, за да улесни избора на всеки който започва сега и търси своя път. Полето на инвестиране е голямо и има практически безкрайно много неща, които да научите. Знам че звучи като много работа, но останете с мен до края и ще се запознаете с лесни методики позволяващи на начинаещите инвеститори да започнат да инвестират и трупат богатство.
Не можете да научите всичко, което трябва да знаете за инвестирането за един ден, и не е нужно да правите това за да започнете кариера като успешен, печеливш инвеститор. Това което е задължително е да не спирате да учите и непрекъснато да усъвършенствате и разширявате уменията си относно инвестирането и финансовите пазари.
Един от най-явните пропуски в нашата образователна система е липсата дори на основно образование в областта на личните финанси и инвестирането. Един от най-успешните търговци в историята веднъж отбеляза:
„Ако ме бяха учили само в гимназията на това, което по-късно успях да науча сам за инвестирането, вероятно щях да се пенсионирам богат до 35-годишна възраст.“
Най-добрият вариант за вас е ако четете това ръководство на 16-годишна възраст, но не се обезсърчавайте, ако вече сте надхвърлили гимназиалната или дори средната възраст. Не е твърде късно да започнете да трупате състояние чрез инвестиране и колкото по-рано започнете, толкова по-скоро ще преминете отвъд инвестирането за начинаещи и ще постигнете финансовите си мечти.

Само за пример, отделянето на време за придобиване дори на елементарни познания за инвестирането и личните финанси, независимо дали сте на шестнадесет или шестдесет години, ще ви постави доста пред хората ололо вас по отношение на финансовата грамотност и постигането на независимост за вас и вашето семейство.
„Можете да направите много повече пари и много по-бързо, като изпращате парите си да работят за вас всеки ден, вместо просто да изпращате себе си на работа всеки ден.“
Основни видове инвестиции
Различните видове инвестиции попадат в едната или другата от няколко категории, обикновено наричани „класове активи“. Един клас активи се състои от инвестиции със сходни характеристики, които също обикновено се управляват от същия набор от финансови разпоредби.
Класове активи
Класовете активи, с които повечето хора са запознати, са както следва:
- Акции
- Инвестиции с фиксиран доход/облигации
- Парични средства/други еквиваленти на пари
Има няколко други класа активи, по сложни за разбиране, които може да искате да проучите в даден момент, ето ги и тях:
- Стоки и фючърси, като петрол или злато
- чуждестранни валути (форекс)
- Алтернативни инвестиции: недвижими имоти, земеделски земи, колекционерски ценности, скъпи вина и др.
Инвестиране в дялов капитал (акции)
Инвестирането в дялов капитал или покупката и продажбата на акции в публично търгувани компании, е това, за което повечето хора вероятно се сещат когато чуят думата „инвестиране“ и е популярна инвестиция за начинаещи.
Публично търгуваните компании предлагат на инвеститорите дялово участие в компанията чрез закупуване на акции.Чрез продажбата на акции компаниите могат да набират капитал, който да им помогне да растат или да се разширяват. Например, ако акциите на Apple inc. (AAPL) се търгуват за $150 на акция, тогава можете да купите 10 акции за $1500,00.
Инвеститорите в акции могат да: - купуват акции, за да спечелят от увеличенията на цената на акцията - продавайте акции, за да спечелите от намаляване на цената на акциите - покупка или продажба на опции върху акции или борсови индекси - могат да спечелят от получаването на дивиденти
Популярен метод за постигане на доходност при начинаещите инвеститори е закупуването на акции на компании или ЕТФ които изплащат дивиденти на своите акционери. Дивидентите биват разпределяни всеки месец или на тримесечие. Има много отличени уебсайтове за проучване и сравняване на акции, които плащат дивиденти.
Това което определя цената на акциите е търсенето и предлагането на акции на съответната коимпания. Основните фактори които влияят на инвеститорите са колко добре се представя компанията, колко добре се представя цялостната индустрия, от която компанията е част, представянето на конкурентите, икономическите условия и действията на правителството.
Фундаментален анализ и техническите индикатори са това което по-голяма част от инвеститирите използват да вземат правилните решения при определяне на инвестиция и момента в който да я направят.
Инвестиране с фиксиран доход
Инвестирането с фиксиран доход се отнася до инвестиции в дългови ценни книжа, които предлагат на инвеститорите плащания с фиксирана лихва за определен период от време. Дълговите ценни книжа най-често се наричат просто „облигации“. Пазарът на облигации е един от най-големите пазари в световен мащаб, отчасти благодарение на огромното количество дълг, носен от повечето правителства.
Когато купувате облигация, вие предоставяте финансиране за компания или правителство, а в замяна получавате определен лихвен процент, известен като „купонна ставка“. Лихвите по облигациите обикновено се изплащат на всеки шест месеца или годишно, докато не получите пълната главница на облигацията обратно на определената дата на падежа на облигацията.
Купонният процент е доходността, предлагана по облигацията към момента на емитирането ѝ. Тъй като лихвените проценти варират нагоре или надолу през живота на облигацията, стойността на облигацията и нейната действителна „доходност до падежа“ се променят. Купонните проценти не се променят през живота на облигацията, но променящите се лихвени проценти оказват влияние върху стойността и доходността на облигацията. Тъй като лихвените проценти се повишават, цените на облигациите падат; обратно, когато лихвените проценти падат, цените на облигациите се повишават.
Основната привлекателност на ценните книжа с фиксиран доход е техният относително нисък риск. Ако купувате облигации, емитирани от голяма държава като Обединеното кралство, получаването на посочената възвръщаемост е практически гарантирано.
Облигации с нулев купон
Някои облигации се емитират като „облигации с нулев купон“. Вместо да предлагат редовни лихвени плащания, облигациите с нулев купон се продават със значителна отстъпка от номиналната стойност на облигацията. Инвеститорите правят възвръщаемост, като купуват облигацията на по-ниска от номиналната стойност и след това продават облигацията на падежа за пълната номинална стойност.
Фючърс и Форекс търгуване
Тук нямаме достатъчно място, за да предоставим задълбочен поглед върху всеки клас активи, като Фючърс търгуването и Форекс търгуването – в крайна сметка това е предназначено само като ръководство за инвестиране за начинаещи. Но можете да прочетете всичко зад механиката на Фючърс търгуването в тази статия. Само ще отбележим някои от предимствата на този тип търговия.
Това което прави атрактивни и високо доходни алтернативните активи, като стокови фючърси и валутна търговия е повишеният ливъридж – способността да се използва относително малко количество инвестиционен капитал за контролиране на относително голяма инвестиция.
Например търговията със стокови фючърси обикновено предлага ливъридж от около 10:1. С други думи, инвестирането в стандартен фючърсен договор за злато от 100 тройунции обикновено изисква маржин депозит от само 5-10% от общата стойност на договора.
За разлика от закупуването на акции или облигации, където абсолютната максимална възможна загуба не е повече от общата ви инвестиция, при инвестициите с ливъридж е възможно да загубите повече от общата си инвестиция. Инвеститорите, които не са запознати с търговията с инвестиции с ливъридж, често виждат как капиталът им за търговия намалява с тревожна скорост.
Инвестициите с ливъридж, използвани разумно, могат да бъдат отлично средство за бързо нарастване на вашия инвестиционен капитал. Но за да се възползвате успешно, трябва ясно да разберете свързаните с тях рискове.

Основни принципи на инвестиране за начинаещи
Риск и Доходност
Един от основните принципи на инвестиране за начинаещи е корелацията между рискът и потенциалната доходност. Те са взаимносвързани и трябва да се вземат подвнимание винаги когато обмисляме нова инвестиция.
Инвестициите, които предлагат по-висока потенциална печалба, носят съответно по-високи нива на риск. По същия начин инвестициите, които предлагат по-ниска потенциална възвръщаемост на инвестициите (ROI), обикновено предлагат по-голяма сигурност и по-малък риск.
Например инвестиция в сертификат за депозит, предлага много ниска, но гарантирана норма на възвръщаемост. Такива инвестиции са подходящи за хора с много нисък риск, които са по-загрижени за защитата на инвестиционния си капитал, отколкото за увеличаването му. За разлика от това акциите предлагат значително по-висок потенциален процент на възвръщаемост, но също така носят много по-висока степен на риск.
Поради връзката между риска и потенциалната възвръщаемост, инвеститорите трябва внимателно да обмислят своята толерантност към риск, когато избират инвестиции – колко риск сте готови да приемете в замяна на възможността да реализирате „X“ сума на печалбата.
Също така е важно да помислите за личните си инвестиционни цели. Инвеститор, който иска да генерира втори доход чрез инвестиране или да натрупа достатъчно голямо състояние, за да се пенсионира, ще направи много по-различни инвестиционни избори от инвеститор, който просто се стреми да спечели малко лихва, за да компенсира инфлацията и да защити своята покупателната способност.
Фундаментален анализ
При анализирането на инвестициите инвеститорите са склонни да попадат в един от двата лагера – тези, които вземат решенията си въз основа на технически анализ, и тези, които основно използват фундаментален анализ.
Фундаменталният анализ е метод за измерване на присъщата стойност на акциите чрез изследване на свързани икономически и финансови фактори. Фундаменталните анализатори изучават всичко, което може да повлияе на стойността на акциите от макроикономически фактори като състоянието на икономиката и условията в индустрията до микроикономически фактори като ефективността на управлението на компанията.
Наред с основните икономически отчети като индекса на цените на производителите (PPI) и брутния вътрешен продукт, инвеститорите оценяват акции въз основа на информацията, съдържаща се във финансовите отчети на компанията и отчетите за печалбите. Крайната цел е да се стигне до число, което инвеститорът може да сравни с текущата цена на акцията, за да види дали тя е подценена или надценена.
Технически анализ
Много инвеститори предпочитат да разчитат на технически анализ при вземането на инвестиционни решения. Техническият анализ оценява акциите не въз основа на фундаментална икономическа или фирмена информация, а чрез движението на ценовата диаграма и обема на търговия на пазара.
Техническият анализ използва ценови диаграми, модели, технически индикатори и пазарна активност (като обем на търговия), за да предвиди вероятното бъдещо движение на цената на финансовите активи.
Техническият анализ често се предпочита от краткосрочни или дневни търговци. Дългосрочните инвеститори, които купуват и държат акциите, са склонни да разчитат по-често на фундаменталният анализ.
Разбира се, някои инвеститори комбинират фундаментален и технически анализ при вземането на своите търговски решения. Инвеститор във фючърси на злато може, например, да вземе решение за покупка или продажба въз основа на икономическите фактори, но да избере конкретни входни и изходни точки на цената въз основа на технически анализ.
Инвестирайте РЕДОВНО
Повечето хора не осъзнават колко бързо могат да увеличат значително инвестиционна си сметка просто като правят скромни, но редовни инвестиции. Това е магията на сложната лихва, която изпълнява този „трик“. Ето илюстрация на сложна лихва:
Да предположим, че отваряте инвестиционна сметка с първоначална инвестиция от $5000 и че сметката осигурява 12% годишна възвръщаемост на инвестицията. Не правите повече депозити по сметката. След 10 години сметката ще е нараснала до малко над $15 500.
Но сега приемете, че правите една много малка корекция – внасяйте само допълнителни $50 всеки месец в сметката. Изчислявайки 50 $ месечни вноски, за 10 години вашата инвестиционна сметка ще е нараснала до $ 27 300 – почти двойно повече от размера на сметката, която бихте имали, без да правите допълнителни вноски.
Навикът да инвестирате редовно дори малки суми пари определено е навик, който си струва да култивирате, навик, който ще ви се отплати щедро.
Борсово търгувани фондове (ETF)
Това е важен раздел от инвестирането за начинаещи. Борсово търгуваните фондове се превърнаха във популярен инвестиционен инструмент през последните няколко десетилетия. ЕТФ са подобни на взаимните фондове по това, че използват комбинирания инвестиционен капитал на редица индивидуални инвеститори, но предлагат значително ликвидно предимство пред взаимните фондове, тъй като могат да се купуват и продават по всяко време през търговския ден,
ЕТФ също така обикновено предлагат по-ниски такси от взаимните фондове, като по този начин намаляват разходите за търговия и увеличават общата нетна доходност.
Популярността на ЕТФ се увеличава и от тяхната гъвкавост като инвестиционни средства. Те също така предлагат на инвеститорите възможността да инвестират в портфейли, които отразяват популярните фондови индекси, отделни сектори (транспортен, банков, здравен и др.), портфолио от облигации, физическо злато или сребро, са само част от разнообразието от ЕТФ които могат да бъдат търгувани.
Как да започнете да инвестирате
Започнете да изготвяте своя инвестиционен план. Определете колко капитал имате на разположение за първоначално финансиране на вашата инвестиционна сметка. Изчислете колко можете да си позволите да внасяте месечно във вашия инвестиционен фонд. След като вземете решение за размера на вашите допълнителни инвестиционни вноски, опростете нещата, като настроите автоматични преводи на средства от вашите спестовни или други сметки към вашата инвестиционна сметка.
Започнете да проследявате всички разходи, свързани с обучението ви за инвестиране, защото всички те са потенциално приспаднати от данъци. Инвестирането всъщност ще бъде вашият нов „домашен бизнес“ и е важно да поддържате точни записи на разходите си, така че да можете да увеличите нетната си печалба от инвестиране, като ги приспадате по подходящ начин.
Факта че сте прочели това ръководство е добро начало, изберете тип инвестиции които изглеждат най-привлекателни за вас и се предържайте към тях в началото. ЕТФ инвестирането е добро за начинаещи инвеститори, лесно е за разбиране, ликвидно е и предлага широка диверсификация на вашето портфолио.
Закючителни мисли
Невъзможно е да научите всичко за инвестирането за един ден, има много неща за учене и отнема време за да развиете уменията си като инвеститор, така че просто се отпуснете и не се натоварвайте прекалено много. Въпреки това, от този ден нататък, може да е полезно да мислите за себе си като записан в „Университет за инвестиране“, и е само въпрос на поемане на ангажимент да научите това, което трябва да знаете и след това да работите усърдно, за да приложите тези знанията и уменията по най-успешния за вас начин.