10 правила за търговия с акции
Топ 10 правила за търговия с акции е статия в която може да се запознаете с важни правила за търгуването които аз мисля за основоположни за всеки обмислящ трудния път на търгуване на финансовите пазари. 10 правила са взаимствани от интервюта и книги на някой от най-добрите търговци, ако сте съгласни или мислите че други са по-важни оставете коментар след статията, обратната връзка е важна за нас.
Трудна 2022 година за всички инвеститори
Ако като инвеститори сте имали проблем да поддържате печеливша търговия през тази година, не сте сами. През 2022 г фактори като високо ниво на инфлация, конфликтът в Украйна, нула ковид-19 политиката на Китай, енергийната криза в Европа и др. направиха много трудно дори невъзможно да се предвиди маркета.
Акции и облигации загубиха стойност заедно за първи път от 40 г, криптовалутите и технологичните компании се сринаха до 80% загуби, телевизии и електрони медии прокламират настъпването на рецесия – знам че звучи плашещо но това е част от икономическия цикъл.

“Страхувайте се, когато другите са алчни. Бъдете алчни, когато другите се страхуват.”
Уорън Бъфет
През първата половина на тази година се очаква пазара да намери дъното (когато Фед достигнат желаната от тях стойност от 5%), това само по себе си е възможност за намиране на добра инвестиция. Но ако искате да увеличите шансовете си за успех и да си гарантирате постоянство във времето, трябва да изключите всякакви емоции и да се ръководите изцяло от правила, независимо от опита който притежавате с финансовите пазари. Ето 10 правила от които аз се ръководя вземайки инвестиционни решения.
#1. Запознайте се с текущите пазарни условия
Преди да направя сделка, първият въпрос, който задавам е: „Каква е посоката на текущата пазарна тенденция?“.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Ако целта ви е да печелите пари от финансовите пазари, не се борете с общата пазарна тенденция.
Защо? Тъй като исторически статистиката показва, че 3 от 4 акции са склонни да следват общата тенденция на пазара. Безкрайният поток от финансови новини не са от такова голямо значение за мен лично, докато не видя движението на цената на графика на основния индекс на пазара. Преди да търгувате на фондовия пазар в САЩ, запознайте се с текущото състояние на индекса S&P 500. За да разберете напълно състоянието на пазара разгледайте графиката на индекса S&P 500 във всички съответни времеви рамки.
Най-добрите търговци в историята на търгуването знаят колко е важно да изчакат общия възходящ тренд на пазара, преди да започнат постепенно да наливат капитала си във водещите акции.
Когато пазарът сигнализира за нов възходящ тренд, аз започвам да купувам (или добавям) позиции във водещи акции в рамките на водещия сектор(и). Докато тренда не се обърне и навлезе в нов голям низходящ тренд, тогава започвам да намалявам експозицията си, като заключвам печалби и увеличавам стоповете си на загуби.
Ако целта ви е да печелите пари от пазарите, не се борете с общата пазарна тенденция. Вместо това, оставете тенденцията да стане ваш приятел.
#2. Планирайте вашата търговия и търгувайте стриктно вашия план
Повечето търговци се провалят, защото нямат план за търговия. И тъй като нямат план за търговия, те са заложници на емоциите си, което неизбежно води до загуби на пазарите.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Чрез разработването на план за търговия можете да контролирате емоциите си и да победите страховете си.
Може да се изненадате да научите, че повечето търговци нямат план или стратегия. Това е така, защото много търговци на дребно подхождат към търговията като към хоби и следователно не инвестират необходимото време и енергия, за да разработят своята стратегия за влизане и излизане заедно с набор от правила за управление на парите, като например използването на стоп загуба. Освен това повечето търговци не преглеждат печалбите и загубите си, така че не са в състояние да се учат от грешките и провалите си.
Без последователен план за търговия, повечето трейдъри обикновено са нервни за своите сделки и им липсва увереност, което ги кара да предполагат и вземат емоционални решения. Това, разбира се, обяснява защо толкова много търговци губят пари на пазарите.
Казано по-просто, добрия план ви казва кога да влезете на пазара, кога да удвоите залога и ако нещо се промени кога да намалите или напълно да излезете от пазара.
#3. Избягвайте акции с малък обем на търговия
Предпочитам да търгувам с акции с поне 400 000 акции в среден дневен обем. Ако цената на акциите е по-ниска от $5,00, тогава повишавам изискването за минимален обем на 1 милион акции. Не забравяйте обаче, че нивото на обема на дадена акция ни дава незабавен поглед върху текущото ниво на интерес към тази конкретна акция.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Когато една акция се търгува при нисък среден дневен обем, това е знак, че има по-малък интерес към тази емисия, отколкото към друга акция с по-голям обем.
Въпреки че е вярно, че акциите с малък обем носят по-голям потенциал за големи движения, тези движения са много по-трудни за идентифициране предварително в сравнение с акциите, които търгуват с по-голям обем. Освен това акциите, които се търгуват с малък обем, често са по-трудни за продажба (или ликвидиране) от други акции с по-голям обем.
Например, търговец който спечели добра печалба от акции с малък обем и реши да продаде акциите, продажбата може да отнеме много минути, часове и дори дни – всичко в зависимост от размера на обема на акциите.
Докато поръчката бъде окончателно изпълнена, цената може да бъде по-висока или по-ниска от първоначално очакваното от търговеца. Така че, направете си услуга и увеличете шансовете си за успех, като съсредоточите усилията си за търговия върху акции, които са по-ликвидни с добри и постоянни количества дневен обем.
#4. Водете търговски дневник
Воденето на търговски дневник е едно от най-важните условия за практикуване на печеливша търговия. Без запис или дневник на вашите предишни сделки може да е трудно да си спомните кои стратегии са работили и кои не.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Всички функциониращи системи се нуждаят от някакъв вид обратна връзка, за да направят значими подобрения.
Например, служителите на повечето компании трябва да попълнят годишен преглед на представянето си, в който техният шеф ги оценява и им казва какво са направили добре и какво могат да подобрят.
Вашият напредък като борсов търговец не е по-различен. Обратната връзка е от решаващо значение, за да можете да правите корекции и подобрения. Едно определение за лудост е да правиш едно и също нещо отново и отново и да очакваш различни резултати всеки път. Ако търгувате ценни книжа без никаква обратна връзка, бих казал, че граничите с лудостта (особено ако продължавате да виждате как търговският ви баланс намалява).
Вашата обратна връзка трябва да приеме формата на търговски дневник, в който записвате всичките си сделки. След като всяка позиция се затвори, можете да се върнете към записа в дневника, за да откриете какво сте направили правилно и какво не.
Може да се изненадате от това, което разкриете.
#5. Винаги използвайте поръчки за стоп загуба
Една от най-често срещаните крилати фрази за търговия е: „Намалете загубите си и оставете печелившите възможно най-дълго”
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Затворете губещите позиции рано и оставете печелившите такива, възможно най-дълго до първите признаци за обръщане на тренда.
Казано по-просто, тази популярна фраза подчертава колко е важно да не се продават акции твърде бързо, когато те се покачват, както и да не се задържат акции, когато цената им се понижава. Въпреки че това може да звучи очевидно, често е много по-лесно да се каже, отколкото да се направи. В края на краищата, ако сте търговец, колко пъти сте продали акция, само за да наблюдавате по-късно, че цената й продължава да расте, или сте задържали губеща акция, само за да гледате как стойността й пада още повече.
Ако това описва вас, можете да прекъснете разочароващия и порочен кръг. С поръчки за стоп загуба. Както подсказва името й, поръчката за спиране на загубата, като пазарна или лимитирана поръчка, е специфичен тип поръчка, който инструктира вашия брокер автоматично да продаде акциите ви, ако паднат до определена от вас цена.
Преди да купя акции, първо определям две много важни неща: моята предпочитана входна цена и моя максимален праг на загуба. След като действително направя сделка за закупуване на акция и сделката се изпълни, веднага поставям поръчка за спиране на загубата, казвайки на моя брокер да продаде акцията, ако падне под определена цена.
#6. Добавяй към печеливши позиции но не осреднявайте цената на губещи
Един от най-важните уроци, които научих в началото, беше никога да не „осреднявам надолу“ (при търгуване), а вместо това да „осреднявам нагоре“. Казано по-просто, „осредняване надолу“ е стара инвестиционна идея, която гласи, че трябва да добавите повече акции към търговската си позиция, ако акциите паднат под първоначалната ви покупна цена, за да подобрите общата си база на разходите.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Не ставайте жертва на закупуване на повече акции от губеща сделка.
Например, ако закупите акция за $50/акция и тя веднага падне до $48/акция, тълпата „средно надолу“ ще ви насърчи да добавите повече. Това е опасна идея и е в пряк конфликт със стратегията за „пирамида“ („осредняване нагоре“), използвана от много от най-големите търговци на миналия век.
Вместо да добавям още акции, когато акции, които търгувам, паднат, обикновено ги продавам. Когато купувам акция, аз спекулирам, че цената й ще се покачи, а не ще падне! Обратно, ако акциите, които съм закупил, се покачат над входната ми цена, само тогава добавям още.
Не ставайте жертва на закупуване на повече акции от губеща сделка. Това не само ще навреди на вашата търговска сметка, но ще създаде лош психологически прецедент за бъдещето. Вместо това добавяйте повече акции („осреднено нагоре“) само когато сте прави. Този тип дисциплина ще служи за увеличаване на печалбите ви, когато сте прави, и ограничаване на загубите ви, когато грешите.
#7. Избягвайте да отваряте нова позиция през първите 30 минути от деня за търговия
Количество волатилност през първите 30 минути на всеки търговски ден е изключително висока. След като проведох някои наблюдения за търговия през първите 30 минути, резултатите ми бяха удивително ясни: Избягвайте да купувате акции през първите 30 минути от деня за търговия.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ За най-добрите в бранша любимото време за закупуване на акции е през последните 30 минути от търговската сесия, а любимото им време за продажба на акции е през първите 30 минути от търговската сесия.
Защо това се случва? Прекомерните количества волатилност през първите 30 минути от ежедневната търговска сесия се дължат основно на изпълнение на сделки, инициирани в часовете преди пазара, както и на много произволни пазарни поръчки, които се изпълняват точно когато пазара отваря.
Тази атака на търговски екзекуции върху отворения пазар служи за временно изкривяване на цените. След като ранният скок в поръчките се забави, обикновено до края на първите 30 минути, ценовото действие обикновено става много по-плавно и предвидимо, което позволява по-добро изпълнение на търговията.
Въпреки че рядко добавям нова позиция през първите 30 минути от отварянето на пазара, често продавам през това време. Всъщност любимото ми време за закупуване на акции е през последните 30 минути от търговската сесия.
#8. Ако имате малка сметка за търговия, помислете за опции, а не за “пени” акции
Когато нямате много пари за търговия, евтините пени акции (акции, които се търгуват за по-малко от $5,00/акция) изглеждат привлекателни. В крайна сметка изглежда много по-реалистично евтина акция от $1,00 да се удвои, отколкото акция от $50 да се удвои. Но това разсъждение е погрешно, както се вижда от броя на пени акциите, които се провалят всяка година.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Новите търговци с малки търговски баланси трябва да се съсредоточат върху закупуването на кол опции на висококачествени акции, вместо да рискуват всичко с пени акции.
Ако имате малко търговско салдо и сте изкушени да съсредоточите усилията си върху закупуването на пени акции, НЕ ГО ПРАВЕТЕ!!!
Защо? Защото пени акциите са евтини по някаква причина и е много по-вероятно цената им да падне, отколкото да се повиши с течение на времето.
Много по-добре е да инвестирате известно време в изучаване на търговията с опции. Когато се използват правилно, опциите са много по-малко рискови от пени акциите и могат да ви осигурят достъп на по-висококачествени компании за малка част от цената.
#9. Избягвайте търговия с акции под намаляваща линия от 200 dma
Линията 200 DMA (200-дневна пълзяща средна) е мощен показател, който много финансови институции и хедж фондове добавят към своите алгоритми за търговия. Повечето интелигентни търговци избягват акции, търгуващи под техните 200 DMA. Но тази предпазливост е още по-изразена, ако акциите се търгуват под намаляващите 200 DMA.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Предпочитам да търгувам акции при ясни възходящи трендове, които се търгуват над нарастваща линия от 200 DMA.
Изключение може да се направи при следните ситуации:
- Ако търсите акция за къса продажба.
- Ако борсовата диаграма е формирала ясен модел на дъно и изглежда, че се покачва със сила.
Изкушаващо е да се търгуват акции, които са на или близо до най-ниските си нива за всички времена. Но повечето акции на дъно рядко имат късмет. Всъщност опитът за успешно закупуване на акции, заключени в брутални низходящи трендове, е много като опит да хванете падащ нож. Някой обикновено се наранява. Много търговци са видели, че търговският им капитал е занулен от преследване на акции с низходящ тренд.
#10. Пробно търгуване: практикувайте търгуване с пробен акаунт
Преди да използвате собствените си трудно спечелени пари, за да спекулирате на Уолстрийт, горещо ви съветвам първо да изпробвате плана си за пробно търгуване (търговия на хартия) за период от месеци. С други думи, действайте така, сякаш наистина търгувате и записвайте сделките си на хартия. Когато планът ви за търговия ви каже да продавате, затворете сделката на хартия и проверете резултатите си.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Въпреки че никаква търговия на хартиен носител не може да ви подготви за суровите емоции, които ще изпитате, когато търгувате с реални пари, тя може да ви помогне да прецизирате плана си за търговия.
Дори по-добре, отколкото просто да записвате вашите въображаеми сделки на хартия, ангажирайте се да се учите както от успехите, така и от неуспехите си в търговията с хартия.
След като заложите истински пари, опитът и уроците, които сте научили от месеците търговия на хартиени носители с вашия собствен план за търговия, ще ви дадат увереност във вашите решения.
Има няколко безплатни онлайн системи за търговия с хартиени носители, които могат точно да симулират действието на пазара и да ви дадат „усещане“ за търговия, преди да отделите собствените си трудно спечелени пари. Направете си услуга и търгувайте на хартия своя търговски план за минимум 90 дни, преди да направите първата си реална сделка.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Технически анализ Технически анализ може да бъде полезен инструмент за....
Интересна статия. Всяко едно от правилата дава основна и полезна информация, която е в помощ на всеки започнал да се занимават с търговия на акции.