Януарски индикатор
Януарски индикатор е календарна теория, която казва, че каквото се случи на финансовите пазари през януари, така ще бъде и останалата част от годината. По принцип, ако акциите се увеличат през януари, те завършват годината на зелено. Като алтернатива, ако акциите намалеят през януари, те завършват годината на червено.
Обикновено теориите, базирани на календара, се приемат скептично от голяма част от инвеститорите (и с право). С това казано, този показател се оказа точен през последните 3 години, така че ще е интересно да разберем какво ще предвиди тази година.

Какво се случи на фондовия пазар през 2022 г
Инвеститорите бяха относително оптимистично настроени към 2022 г. Това бързо се разсея: Акциите се сринаха веднага през миналата година и в крайна сметка удариха територията на мечия пазар (спад от 20% или повече), тъй като лихвените проценти и инфлацията скочиха, изострени от бушуващата война в Украйна.
Повечето класове активи претърпяха загуби през 2022 г. Някои акценти включват:
- Световните акции паднаха с 20%
- Волатилността скочи с 40%
- Глобалните облигации се понижиха с 16%
- Нефта и злато запазиха нивата си
- Биткойн се срина с 64%
Въпреки че COVID беше модната дума за инвеститорите през началото на 2022 г., в крайна сметка инфлацията доминира информационния поток през по-голямата част от годината.
Ръстът на цените на петрола в средата на годината доведе до срив в повечето световни пазари. Междувременно няколко големи централни банки ускориха темпото си на повишаване на лихвените проценти с надеждата да се борят с инфлацията, оказвайки още по-голям натиск върху акциите. И към края на 2022 г. колапсът на борсата за криптовалути FTX влоши зимата на цифровите валути, която унищожи милиарди богатства за собствениците на биткойни и други криптовалути.
До края на годината имаше ясен победител измежду секторите, заобиколен от море от губещи. Ето по-отблизо как се представиха акциите миналата година и какво може да очаквате за 2023 г.
Енергийния сектор: Победителя за 2022г.
След като енергийния сектор се възстанови през 2021 г. от многогодишен спад и загуби, той продължи доброто си представяне и през следващата година, за да завърши като най-добре представящият се сектор през 2022 г. Не само, че енергийните акции бяха единственият сектор, завършил на зелено миналата година, те скочиха с 59%. Ето и таблица с представянето на секторите в САЩ за 2022 г.

Тъй като настроенията на инвеститорите станаха мечи (достигнаха рекордно ниски нива), не е изненадващо, че отбранителните сектори (комунални услуги, потребителски продукти и здравеопазване) лесно надминаха S&P 500, въпреки че всички загубиха позиции през 2022 г. Всички циклични сектори претърпяха срив в цената на активите, с изключение на енергетиката.
Докато войната в Украйна продължаваше, цените на петрола скочиха над 130 долара за барел в средата на 2022 г. Петролните запаси процъфтяваха, докато всички други сектори усетиха удара от по-високите разходи за енергия.
Трябва да се отбележи, че промишлеността – макар и все още надолу за годината – се представи по-добре от широкия пазар, тъй като няколко индустрии имат значителна експозиция към енергийния сектор. Финансите, които също завършиха 2022 г. на червено, също надминаха S&P 500, тъй като някои финансови институции се възползваха до известна степен от по-високите лихви и по-високия нетен лихвен марж.
Погледнато в по-дългосрочен план, технологиите и здравеопазването остават най-големите печеливши.
Какво може да очакваме през 2023 г
От 1945 г. насам сме имали 21 години на спад за акциите, а 2022 г. беше четвъртата най-лоша година сред тях. Според изследване на CFRA, S&P 500 (Американския индекс на 500 най-добри компании) е спечелил средно 14,2% след години на спад, предлагайки известна надежда за 2023 г. През същия период сме имали 12 години на двуцифрен процент спад на пазарите (включително 2022 г.) и възвръщаемостта след тези години е средно 7,8% , и 75% от акциите записаха печалби през това време.
След двуцифрено движение нагоре или надолу, много активни инвеститори се чудят дали да купят печелившите сектори и да се възползват от инерцията или да купят губещите сектори, за да се възползват от възможностите за по-добра стойност на акциите и последващото обръщане на пазара.
Изследване отбелязва, че историята показва завъртане на отбранителните групи, които са се задържали най-добре по време на резки спадове, и завъртане към онези сектори, които са паднали най-далеч през мечите години.
Според направеното изследване от 1990г, което е още откакто S&P разполага с данни на секторно ниво, когато пазарът е бил надолу за една година, 4-те най-зле представящи се сектора са се повишили средно с 14,8% през следващата година, спрямо типичното за S&P 500 печалба след спад от 14,0%, а тези 4 групи побеждават пазара в 56% от времето.
Обратно, 4-те най-добри сектора през тези години на спад, са нарастнали средно с 11,6% през новата година и са победили пазара само в 22% от времето.
Добри новини за инфлацията през 2023г
Ако искате да намерите положителни новини за инфлацията, Baltic Dry Index може да бъде добър източник в момента. Baltic Dry Index измерва средните разходи за доставка и транспортиране на набор от суровини, като стомана, въглища и други ресурси, които помагат да се определят цените на продуктите.
Обикновено Baltic Dry Index се разглежда като мярка за икономическа активност, като по-високите нива сигнализират за по-силни икономически условия, а по-ниските нива сигнализират за по-слаби икономически условия.

Може да е изглеждало, че инфлацията се е появила от нищото миналата година, но Baltic Dry Index показа в средата на 2021 г., че търсенето и цените се покачват бързо. Този индекс непрекъснато пада от лятото на 2022 г., което потенциално показва, че инфлационният натиск може да продължи да намалява.
Заключителни мисли
Въпреки трудностите през 2022 г., инвестиционната картина все още е изключително положителна, когато се гледа многогодишна перспектива. Американските акции бяха в 3-годишна печеливша серия и дори като се вземе предвид миналогодишният двуцифрен процентен спад, акциите все още се повишиха значително в дългосрочен план.
Със сигурност има причини да останете предпазливи в краткосрочен план. Няма толкова много оптимизъм за 2023 г., колкото имаше по това време миналата година. С това казано, ако има урок, който да се научи от 2022 г., той е, че настроението може да се промени във всеки един момент.
За написването на тази статия нашият тим е ползвал информация и снимки първо публикувани на сайта на Фиделити инвестмънтс.