11 често срещани грешки при инвестиране, които трябва да избягвате

СЪДЪРЖАНИЕ

Защо е важно да инвестираме

”11 често срещани грешки при инвестиране” е статия в която ще разгледаме някой от най-често допусканите грешки когато инвестираме свободните си средства в акции или други финансови активи.

Първо, ще започнем с дефиницията на термина инвестиране или дългосрочно инвестиране. Това е процес при който се опитваме да получим допълнителна доходност за нашите спестявания, чрез закупуване на част от компания или бизнес под формата на акции или други финансови активи.

Основно, очакванията са акцията която закупуваме да повиши цената си поради добър растеж на бизнеса или чрез обратно изкупуване на акциите от самата компания. Втория подход е чрез закупуване на установени компании които изплащат щедри дивиденти на акционерите.

често срещани грешки при инвестиране

Всеки дългосрочен инвеститор търси стабилни компании които да поддържат високи стандарти за дълъг период от време като 10г, 20г и повече, но това не винаги е възможно. Пример, една трета от компаниите през 70-те не съществуват вече, други като “IBM” са в своя залез поради неспособност да се адаптират към промените.

Инвестирайте само в неща, с които бихте били щастливи, ако пазарът спре за 10 години.

Уорън Бъфет

Изводът който можем да направим е дори като пасивен дългосрочен инвеститор всеки трябва да е способен да взема важни решения, да променя стратегията си ако е необходимо, и дори да признае допусната грешка и да продължи напред.

Ето защо реших да пиша за някой от най-често срещаните грешки за да помогна на всеки тръгнал по пътя на инвестирането в търсена на финансова свобода.

Често срещани грешки при инвестиране

#1. Не полагате нужните усилия да разберете основите на дългосрочното инвестиране

Често срещана грешка е, че само малка част от инвеститорите правят необходимото да разберат как борсовите пазари работят, преди да инвестират на тях.

Човек не трябва да подценява времето необходимо за придобиване на основни познания. В тази насока четенето на книги по темата, вземане на курсове по теми като фундаментален анализ или как да оценим даден бизнес, дори намирането на ментор с когото да започнете това пътуване ще ви спести главоболия и ще ви направи по-успешен дългосрочен инвеститор.

Финансовото образование и познаването на основите на счетоводството могат да помогнат за получаване на по ясна представа за това как работят парите, как да намалите таксите си и как най-добре да накарате парите да работят за вас.

#2. Очаквате да забогатеете за една нощ

Когато влизат на фондовия пазар, мнозина мечтаят за бързи и високи печалби. И е разбираемо защото това е сладникавата история която Wall Street продава на всички. Единственото което ви трябва е брокерски акаунт и пари да започнете, няколко години по късно сте богат и се наслаждавате на чудесен живот.

Реалността обаче е, че въпреки че неколцина са го постигнали, за повечето от нас са необходими време и много усилия за изграждане на богатство, независимо дали е чрез борсова търговия или дългосрочно инвестиране.

Затова задайте разумни очаквания и се уверете, че оставяте място за грешки. Всеки допуска грешки рано или късно, аз например започнах да изграждам моето портфолио с малки фармацевтични компании, за които всички казваха че са “х10” в следващите години. Оказа се, че продуктите им не бяха одобрени и аз изгубих до 80% от стойността на акциите които притежавах.

#3. Базиране на вашите инвестиционни решения на вътрешно усещане и емоции

Както начинаещите, така и опитните инвеститори могат да направят грешката да купуват акции въз основа на емоции. Това усещане наречено в US “The fear of missing out ” (FOMO) e чувството което те кара да купуваш акции без да ги проверяваш задълбочено, поради страха да не си единствения пропуснал нарастващия тренд.

Но когато музиката спре много начинаещи и не само разбират че са останали без стол (аналог с извесна децка игра), и това са уроци които могат да костват скъпо.

Друга често допускана грешка е да се купуват акции на любими марки от ежедневието без да проверите бизнеса в какво състояние се намира. Задължително направете проверката на основите на компанията за да сте наясно дали акциите които ще закупите са надценени, подценени, дали бизнеса е печеливш и др.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Топ 10 правила за търговия с акции
Топ 10 правила за търговия с акции е статия в която може да се запознаете с важни правила за търгуването....

#4. Не инвестирайте сляпо въз основа на чужди препоръки

Навлизането на социалните мрежи направи много лесно препоръката на акции на компании, всеки 1 от 5 с акаунт в ТикТок или YouTube се изживява като новия Уорън Бъфет. Популярен трик който се използва е първо да закупят дадена акция, след това я препоръчват, когато последователите закупят също, цената се вдига. Така наречените ”инвестициони гурута” продават на добра печалба а вярващите в чудеса биват излъгани за пореден път.

Избягвайте грешка да разчитайте само на финансови телевизионни програми и горещи акции препоръчани от известни инвеститори, винаги проверявайте дали акциите са толкова добри, колкото казват другите.

Този тип грешки понякога се дължат на така наречения “Манталитет на тълпата”, или когато хората базират решенията си на мнения и заключения на други хора, правят това което прави тълпата. Това може да бъде печеливша стратегия, но подхождайте внимателно и винаги имайте готов вариант за изход.

#5. Не обръщате внимание на основните фундаментални фактори

Като дългосрочни инвеститори, макро икономиката и различните фази на икономическия цикъл винаги ще влияят на вашите инвестиции независимо от сектора в който сте инвестирали.

Винаги е полезно да сте наясно с търсенето и предлагането на пазара, защото това са основни фактори в определянето на цените. Това е основополагащо при фючърс търгуването и всички стокови пазари.

Най-добрият начин да предскажем бъдещето е като се опитаме да разберем настоящето.

∗∗∗ Важно ∗∗∗ 

∗ Пазарът не се състои от валути, стоки, акции и облигации, а се състои от инвеститори, търговци и банкери, които вземат решения относно тях.

#6. Нетърпение

Често срещана грешка е вземането на нерационални решения, основани на нетърпение, което води до преждевременна продажба. Инвестирането е дългосрочна игра и по-търпелив подход към растежа на портфейла може да генерира по-добра възвръщаемост в дългосрочен план.

Инвеститорите трябва да останат търпеливи в ситуации, в които общият пазар пада или стойността на отделни акции върви нагоре и надолу. Когато отделни акции се понижават, винаги първо проверявайте дали има конкретна и обяснима причина, поради която стойността им е спаднала, често може да е временна.

Обичайно инвеститорите губят търпение и продават по време на нестабилност на пазара. Въпреки това, понякога погледът отвъд краткосрочните колебания на цените може да бъде добра стратегия.

Например по време на кризата, предизвикана от пандемията Covid-19 през март 2020 г., фондовите пазари се сринаха, само за да се възстановят бързо месец по-късно.

#7. Не се вземат предвид таксите за транзакции

Начинаещите инвеститори не мислят често за транзакционните разходи и данъците, които идват с търговията на пазарите.

Ако инвеститате умно и подбирате добре компаниите които закупувате, няма да се налагат чести промени в портфолиото, което води до по-малко такси за търговия. От друга страна, честите промени ще повишат разходите което води до по-малки печалби.

Твърде честото прескачане между инвестиции, покупка и продажба може да убие печалбите поради високите комисионни за търговия – такси, които брокерите начисляват за продажба на вашите позиции.

#8. Очаквате доброто представяне да продължи завинаги

Друга често срещана грешка е да се разчита на положителното минало представяне или да не се следи дали това представяне се пренася година след година.

Ако не обръщате необходимото внимание на съществуващите позиции, очаквайки дадена компания да повтори доброто си представяне от предходни години, ще останете изненадани колко често фирми изпадат в неприятности поради липса на добър продукт или неспособност да се преборят с конкуренцията.

Доказано е, че в наши дни живота на компаниите е по-кратък поради бързите иновации и развитието на нови технологии. Средния живот на компания в US се изчислява на приблизително 10г., част от тях биват придобивани от по-големи бизнеси, други просто фалират поради лош модел на управление.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/5-те съвета за пестелив живот
Пестелив живот не означава непременно спестяване на пари чрез саможертва .......

#9. Липса на редовна оценка на представянето на портфолиото

Липсата на обратна връзка с вашето портфолио, ще доведе до занижени печалби. Никой не може да подобри стратегията си ако няма представа кои от позициите в портфолиото му работят добре и кои не.

Затова минимум веднъж в годината направете подробна оценка на цялостното представяне, както и на всяка компания поотделно, за да сте сигурни че причините поради които сте закупили даден бизнес още съществуват.

Това ще ви помогне да прецизирате и коригирате вашата инвестиционна стратегия, ще определи коя компания ви генерира най-голяма доходност, за да станете по-добри с времето.

#10. Неизползване на индексни фондове

Най-простия начин за да избегните главоболията от точки 8 и 9 е да изградите портфолио от индексни фондове или ЕТФ следящи тези индекси.

Купуването на отделни акции отнема повече време и ангажираност, отколкото инвестирането в индексни фондове. Индексните фондове изискват по-малко знания, умения и време, така че са отличен избор за начинаещи инвеститори.

Накратко, индексните фондове са комбинация от акции, които отразяват представянето на определен пазарен индекс, например S&P 500.

Те се управляват пасивно и се предлагат с по-ниски такси от активно търгуваните фондове. Конкретен пример е The Vanguard Total Stock Market ETF (VTI), който обхваща всички търгуващи се компании на американския пазар.

#11. Чакате перфектния момент в който да инвестирате

В своята книга “Психология на забогатяването” Моргън Хаузел дава пример как човекът който инвестира автоматизирано всеки месец, без да се интересува от състоянието на пазара, постига по-добра възвращаемост от човека който инвестира само когато пазара е -20%.

И двамата инвеститори постигат добра доходност и резолтатите са им близки, но това не е важно. Идеята е да спестите нерви и време като автоматизирате процеса, без да се притеснявате в кой етап от икономическия цикъл се намира пазара.

Купувай на дъното и продавай на върха звучи логично, но практиката е доказала ,че без дългогодишен опит и скъп софтуер това се постига трудно. Затова автоматизирано инвестиране в пасивни фондове ще ви донесе спокойствието и задоволството свободните ви средства да работят за вас.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Инвестиране за начинаещи
Тази статия озаглавена "Инвестиране за начинаещи" има за цел да ви предостави в разбираем вид.....

Сподели статията

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Други статии по темата

Scroll to Top