7 технически индикатори за изграждане на печеливша търговия

СЪДЪРЖАНИЕ

Основни технически индикатори и как да ги използваме

Какво представляват техническите индикатори?

Тези технически индикатори използват математически извлечени данни за стойности на цена, обема на търговия, настроенията на търговците и отворения интерес за да тълкуват тенденциите на фондовия пазар и спомагат за вземането на по-успешни инвестиционни решения от използващите ги търговци.

Заедно тези индикатори формират основата на техническия анализ и се използват от техническите търговци да получат представа за търсенето и предлагането на акции и други финансови активи както и за психологията зад тях.

технически индикатори

Техническите индикатори обикновено се показват графично и се сравняват със съответната ценова диаграма. Идеята е да се уловят поведението и понякога психологията на инвеститорите, за да се покажат бъдещите тенденции на ценова активност.

Техническите търговци имат голямо разнообразие от индикатори, модели и осцилатори в своя набор от инструменти за генериране на сигнали за търгуване. Често те ги използват в тандем или в комбинация един с друг. Тук разглеждаме седем от най-добрите, с които трябва да се запознаете, ако планирате да търгувате въз основа на техническия анализ.

Не е необходимо да използвате всички от тях, изберете няколко които намирате за полезни и се съсредоточете над тях. Разучете ги добре, тествайте ги с няколко различни стратегии и започнете да търгувате или инвестирате с тази с най-добър процент на успеваемост.

Видове технически индикатори

Най-общо казано, има два основни типа технически индикатори:

  • Наслагвания
    Наслагванията (Overlays) са специални видове технически индикатори, използвани от търговци и инвеститори за идентифициране на нивата на свръхпокупка и свръхпродажба. Те използват същата скала като линията на цените и се нанасят върху тази линия на цените на борсова диаграма. Примерите включват “подвижна средна стойност”(Мoving average), Bollinger Bands и линии на Фибоначи.
  • Осцилатори
    Осцилаторите са технически индикатори, които се движат между стойност минимум и максимум и се фокусират върху определянето на импулса (momentum) на пазара. Те се използват най-добре за определяне на движението на цените, съответно свръхкупени и свръхпродадени. Търговците и инвеститорите могат да определят обръщане на тренда на цените във волатилни пазари използвайки осцилатори. Примерите включват стокастик осцилатор, MACD или RSI. В тази статия ще разгледаме главно този втори вид технически индикатори.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Следване на тренда
Следване на тренда е стил на търговия, който се опитва да улови печалби....

7 основни технически индикатори за всеки търговец

#1. Relative Strength Index

Индексът на относителната сила (RSI) има поне три основни приложения. Индикаторът се движи между нула и 100, изобразявайки ценови печалби спрямо ценови загуби за избрания период от време. Следователно нивата на RSI помагат при измерването на инпулса на пазара и силата на тренда в даден момент.

Най-основното използване на RSI е като индикатор за свръхкупуване и свръхпродажба. Когато RSI се движи над 70, активът се счита за свръхкупен и може да намалее. Когато RSI е под 30, активът е свръхпродаден и може да се повиши. Въпреки това, за да са сигурни че има обръщане на тренда, някои търговци изчакват индикаторът да се повиши над 70 и след това да падне под, преди да продадат, или да паднат под 30 и след това да се повишат отново, преди да купят.

Relative Strength Index

Дивергенцията е друга употреба на RSI. Когато индикаторът се движи в посока, различна от цената, това показва, че текущата ценова тенденция отслабва и скоро може да се обърне.

Трета употреба на RSI са нивата на подкрепа (support) и съпротива (resistance). По време на възходящи трендове акциите често се задържат над ниво 30 и често достигат 70 или повече. Когато дадена акция е в низходящ тренд, RSI обикновено се задържа под 70 и често достига 30 или по-ниско.

#2. MACD

Индикаторът за конвергенция на подвижната средна стойност (MACD) помага на търговците да видят посоката на тренда, както и импулса на този тренд. Също така предоставя редица сигнали за обръщане на тренда, от които търговците се възползват да влязат или излязат от пазара в зависимост от тяхната стратегия.

Когато MACD е над нулата, цената е във възходяща фаза и пазара нараства, но ако MACD е под нулата, това означава че цената на дадена акция е в период на спад.

Индикаторът се състои от две линии: MACD линия и сигнална линия, която се движи по-бавно. Когато MACD пресече под сигналната линия, това показва, че цената пада. Когато линията на MACD пресече над сигналната линия, цената се покачва.

MACD

Гледането от коя страна на нулата е индикаторът помага при определяне кои сигнали да се следват. Например, ако индикаторът е над нулата, следете MACD да пресече над сигналната линия, за да купите. Ако MACD е под нулата, пресичането на MACD под сигналната линия може да даде сигнал за възможна къса сделка.

#3. Stochastic Oscillator

Стокастик осцилатор е индикатор, който измерва текущата цена спрямо ценовия диапазон за определен период от време. Изобразява се с променлива линия движеща се между нула и 100, идеята е, че когато тенденцията е нагоре, цената (показана чрез стокастик линия) трябва да достига нови върхове. При низходящ тренд цената има тенденция да достига нови най-ниски точки.

Стокастик кривата се движи нагоре и надолу относително бързо, тъй като е рядкост цената да има непрекъснати върхове, поддържайки стокастик линията близо до 100, или непрекъснати спадове, поддържайки стокастик линията близо до нула. Следователно, стокастик индикатора често се използва като индикатор за свръхпокупка и свръхпродажба. Стойности над 80 се считат за свръхкупени, докато нива под 20 се считат за свръхпродадени.

Stoch

Преди да използвате стокастик осцилатор за определяне нивата на свръхпокупка и свръхпродажба, определете първо посоката на тренда (общата посока на маркета или на сектора в който се намира избраната акция) за да разчитате по ясно сигналите показвани от индикатора.

Например, по време на възходящ тренд, когато индикаторът падне под стойност 20 и се издигне отново над нея, това е възможен сигнал за влизане на маркета с дълга покупка. Но покачванията над 80 са по-малко атрактивни, защото очакваме индикаторът да се движи до 80 редовно по време на възходящ тренд. По време на низходящ тренд потърсете индикатора да достигне стойности над 80 и след това да се върне под, за да сигнализира за възможна къса сделка. Нивото 20 е по-малко значимо при низходящ тренд.

#4. On-Balance Volume

Индикаторът Балансов обем (OBV) е текуща обща сума на повишен обем минус намаления обем. Повишен обем (Up volume) е термина който използваме за общия обем в деня, когато цената се повиши. Намаления обем (Down volume) е обемът в деня, когато цената пада. Обемът за всеки ден се добавя или изважда от индикатора въз основа на това дали цената се е повишила или понижила.

Балансов обем индикатора често се използва, за определяне посоката на движение (положителна или отрицателна) на потока от покупки в даден финансов актив във времето. Ако цената се повишава и обема е положителен това индекира за силен тренд.

Когато индикатора се покачва това показва, че купувачите са готови да се намесят и да повишат цената. Когато линията на индикатора спада, обемът на продажбите изпреварва обема на купуване, което е показател за по-ниски цени на финансовия актив.

On-Balance Volume

Търговците, които използват Балансов обем, също следят за разминавания. Това се случва, когато индикаторът и цената вървят в различни посоки. Ако цената се покачва, но линията на индикатора пада, това може да означава, че тенденцията не е подкрепена от силни купувачи и скоро може да се обърне.

#5. A/D Line

Accumulation/Distribution линията е един от най-често използваните индикатори за определяне дали паричния поток влиза в определен финансов актив (дали се купува) или излиза от този актив (дали се продава)

Линия за натрупване/разпределение е подобен на индикатора за Балансов обем (OBV), но вместо да взема предвид само цената на затваряне за периода, той също така взема предвид диапазона на търговия за периода и къде е затварянето по отношение на този диапазон . Ако дадена акция завърши близо до своя връх, индикаторът придава на обема по-голяма тежест, отколкото ако затвори близо до средната точка на диапазона си.

Accumulation/Distribution Line

Ако линията на индикатора се движи нагоре, това показва интерес за покупка, тъй като акцията затваря над средната стойност на диапазона. Това помага да се потвърди възходящ тренд. От друга страна, ако A/D пада, това означава, че цената завършва в долната част на дневния си диапазон и следователно обемът се счита за отрицателен. Това помага да се потвърди низходящ тренд.

Търговците, използващи A/D линията, също следят за разминаване. Ако индикатора започне да пада, докато цената се покачва, това сигнализира, че тенденцията е в беда и може да се обърне. По същия начин, ако цената се понижи и A/D започне да се покачва, това може да сигнализира за покачване в цените.

#6. Average Directional Index

Средният насочен индекс (ADX) е индикатор за определяне на тренда, използва се за измерване на силата и импулса на тренда. Когато линията на индикатора е над 40, се счита, че има много силно изявен тренд, нагоре или надолу, в зависимост от посоката в която се движи цената.

Когато линията на индикаторът ADX е под 20, тренда се счита за слаб или просто имаме варираща цена без определен тренд.

Average Directional Index (ADX)

ADX е основната линия на индикатора, обикновено оцветена в черно. Има две допълнителни линии, които могат да бъдат показани по избор. Това са DI+ и DI-. Тези линии често са оцветени съответно в червено и зелено. И трите линии работят заедно, за да покажат посоката на тренда, както и неговата инерция.

  • ADX линия над 20 и DI+ над DI-: Това е възходяща тенденция.
  • ADX линия над 20 и DI- над DI+: Това е низходящ тренд.
  • ADX линия под 20 е слаба тенденция или период на вариране, често свързан с DI- и DI+, които бързо се пресичат.

#7. Aroon Indicator

Осцилаторът Aroon е технически индикатор, използван за измерване дали даден финансов актив е в определен тренд и по-конкретно дали цената достига нови върхове или дъна през периода на изчисление.

Индикаторът може също да се използва за идентифициране кога настъпва нов тренд. Индикаторът Aroon се състои от две линии: линия Aroon Up и линия Aroon Down.

Когато Aroon Up премине над Aroon Down, това е първият знак за възможна промяна на тенденцията. Ако Aroon Up достигне 100 и остане относително близо до това ниво, докато Aroon Down остане близо до нула, това е положително потвърждение за възходящ тренд.

Aroon Indicator

Обратното също е вярно. Ако Aroon Down премине над Aroon Up и остане близо до 100, това показва, че низходящият тренд е в сила.

Заключителни мисли

Техническият анализ е разчитането на пазарните настроения чрез използването на графични модели и сигнали. Целта на всеки търговец е да определи посоката на импулса на даден актив и да се опита да спечели от него. Има стотици технически индикатори и осцилатори, разработени за тази конкретна цел и тази статия предоставя няколко, които можете да започнете да изпробвате. Ползвайте ги поотделно или в комбинация да разработите работеща стратегия за търгуване или инвестиране с която да започните своето пътуване в светът на финансовите пазари.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Технически анализ
Технически анализ може да бъде полезен инструмент за вземане на инвестиционни решения и......

Сподели статията

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Други статии по темата

Scroll to Top