Техническият анализ: Магията зад успешния търговец
В тази статия съм описал едни от най-разпознаваемите 8 моделa на борсови диаграми като изучаването и разпознаването им е от съществено значение и ще даде на инвеститора предимство в определянето на краткосрочни промени в цената и разбиране на цялостния тренд на движение. Търсенето на тези модели на графики и изучаването им ще позволи на всеки борсов търговец да научи и разпознае техническите стратегии за търговия и вариациите на последиците които тези модели предполагат.
Последиците могат да бъдат: запазване на тренда или цената на актива запазва посоката си на движение, обръщане на тренда или цената на актива рязко сменя посоката си на движение, консолидация на тренда или цената на актива се запазва постояна като варира в малки граници (low,high) до настъпване на новия тренд.

Техническият анализ е едно от най-добрите средства, които търговците могат да използват за да забележат промени на пазара и да определят нивата на съпорт (support) и резистанс (resistance) за определения период от време на борсовите диаграми.
Търговци, които използват тези модели на борсови диаграми за проучване и анализ на ценовите действия, съответно успяват първи да определят тенденциите настъпващи на финансовия маркет което води до по-успешни резултати в търгуването.
“Пазарите могат да останат по-дълго ирационални, отколкото вие можете да останете платежоспособни.”
Уорън Бъфет
Моделите на борсовите диаграми, когато са идентифицирани правилно могат да бъдат използвани отново и отново от търговците за да прогнозират ценовите модели, бъдещото движение на цените или обръщането на тренда за да практикуват печелившо търгуване. Ето и моето предложение за 8 модела на борсови диаграми които да помогнат на всеки при следващото важно решение къде да инвестират и как да постигнат по-добра доходност с парите инвестирани от тях.
8 модела за правилното разпознаване на тенденции в графиките
#1. Възходящ триъгълник
Възходящ модел на триъгълник е модел на продължение, дефиниран от точка на влизане там където ценовата линия пресече резистанс линията ,точка на излизане ако тренда се обърне срещу нашия залог и точка на вземане на печалба.
Възходящите триъгълници са модели на продължение, защото линията на цената обикновено пробива в посоката, в която е вървяла преди създаването на модела. Както при другите видове триъгълни модели, обемът на купуване и продаване на актива често се свива по време на модела. Всеки модел на възходящ триъгълник има минимум два максимума и два спада на ценовата линия.

Горната диаграма е изображение на модела на възходящ триъгълник. Състои се от хоризонтална линия на резистанс, свъзваща върхове на движение на ценовата линия и нарастваща тренд линия, свързваща дъната, като двете линии образуват възходящ триъгълен модел.
По отношение на предизвикателствата за търговците, които искат да използват тази диаграма, фалшивите пробиви са важно съображение. При този тип пробиви ценовата линия пробива една от линиите на триъгалния модел, като дава сигнал на търговците за започващ нов тренд но бързо след това се връща в рамките на триъгалника и продължава с консолидацията.
В тези случаи търговците могат да изчакат до образуването на стабилен тренд или ако искат да хванат началото на тренда за по-голяма печалба трябва за използват много близка точка на излизана за да намалят загубите. Моделът на възходящ триъгълник представлява сценарий с по-висок риск срещу възнаграждение модел където потенциалът за фалшив пробив е висок.
#2. Низходящ триъгълник
Низходящ модел на триъгълник е популярен модел на продължение, който се създава чрез начертаване на хоризонтална линия, която свързва ниските точки на ценовата линия и представлява съпорт на тренда и линията на спадащ тренд която свързва намалящите върхове.
Низходящите триъгълници са модели на продължение, защото линията на цената обикновено пробива в посоката, в която е вървяла преди създаването на модела. Това е един от трите важни триъгълни модела, дефинирани от класическия технически анализ. Другите два са възходящият триъгълник и симетричният триъгълник.

Низходящите триъгълници са противоположни на възходящите триъгълници, тъй като имат хоризонтална долна тренд линия и спадаща долна линия. Обръщанията могат да се случат и с низходящи триъгълници, но те обикновено се движат по посока на тренда.
Низходящите триъгълни модели предоставят на търговците възможността да скъсят акциите и да зададат цел за печалба. За да търгуват модела, техническите търговци заемат бериш (bearish) позиция след пробив с голям обем. Ценовата цел обикновено е равна на входната точка минус вертикалното разстояние между начертаните линии, когато настъпи пробива. Точката на която трябва да спрем загубите се заема на горната тренд линия.
Низходящият триъгълник е един от най-популярните диаграмни модели, тъй като е лесен за разбиране. Когато цената падне под нивото на съпорт, това показва, че акциите вероятно ще продължат надолу. Този бериш (bearish) модел позволява на търговците да реализират добра доходност за кратък период от време.
#3. Симетричен триъгълник
Симетричният триъгълен модел се забелязва сравнително лесно поради отличителния му вид. Този вид диаграма може да бъде разпозната по намаляващите върхове и по по-високите низини на тренд линията. Когато две линии свързващи върховете и низините на ценовата линията се сближат и съдържат два или повече върха и низини, тогава се образува този модел на симетричен триъгълник.

След като един от тези върхове или низини пробие линията, това може да означава мощно възходящо или низходящо движение от което инвеститорите могат да се възползват. Ако точката на пробив се прояви в точка на долната линия, това може да означава силно движение към бериш територията и отлична индикация, че е време да излезете от пазара. Ако точката на пробив е на върха, това може да означава възходящо движение и добро време за инвестиране.
За да не трябва да предвиждаме посоката на пробива, търговците трябва за разпознават тези модели в диаграмите и да бъдат търпеливи в изчакването пробива да се случи. За да могат да са сигурни,че са от правилнта страна на тренда и тогава ще реализират добра доходност.
#4. Модел на чаша и дръжка
Модел на чаша и дръжка възниква, когато базовият актив формира диаграма, която прилича на чаша във формата на полукръг, и дръжка, представена от лек низходящ тренд след чашата. Формата се образува от спад в цената, последвана от период на стабилизиране и отново от покачване с приблизително същия размер. Тази промяна в цената на актива е това, което формира широко известния модел на чаша и дръжка.

Според откривателя на този модел Уилям О’Нийл дръжката не трябва да се простира по-дълго от една пета до една четвърт от дължината на чашата. Дръжката трябва да остане близо до предишните върхове, което ще откаже късите търговци и ще накара нови купувачи да навлязат на пазара. Ако тя минава под една трета от пътя в чашата, търговците трябва да помислят за излизане от тази позиция поради високата вероятност да няма пробив и нисходящия тренд да продължи.
Моделът на чаша и дръжка е с по-висок процент на успех в сравнение с много други модели на диаграма, което означава, че модела е добра индикация за това което предстои. Търговците считат модела за булиш (bullish) модел на продължаване, който е много точен предсказател за значителни пробиви.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Технически анализ Технически анализ може да бъде полезен инструмент за вземане на инвестиционни решения и......
#5. Двоен връх
Двоен връх е модел на диаграма изразен с двоен пик, представляващ бериш (bearish) обрат, при който цената достига едни и същи нива два пъти с малък спад между двата пика. Моделът с двоен връх обикновено сигнализира за междинна или дългосрочна промяна в тренда. Когато идентифицират модела, търговците трябва да разберат, че върховете и спадовете не трябва да образуват перфектна М форма, за да се появи моделът.

Преди моделът да започне да се появява, има значителен възходящ тренд, обхващащ много месеци. Първият връх е най-високата стойност, която тренда е достигнал. След първия връх обикновено има спад на цената от 10 до 20%. Движението към втория връх обикновено се извършва с нисък обем.
След като стойността достигне първото пиково ниво, тя се съпротивлява на движението нагоре. Разлика от 3% между двата върха обикновено е приемлива. След втория пик трябва да има увеличение на обема, придружено от ускорен спад. За да бъде потвърден моделът, трендът трябва да пробие най-ниската точка между двата пика.
Най-важният аспект на модела с двоен връх е да се избегне твърде раното влизане във тази сделка. Всеки инвеститор трябва да изчака нивото на съпорт да бъде пробито, преди да скочи. Класическият модел с двоен връх бележи промяна в тренда от булиш (възходящ) към бериш (спадащ).
Когато пазарът не е в състояние да пробие горното ниво на резистанс, търговците трябва да се въздържат от дълги позиции и вместо това фокусът трябва да бъде поставен върху намирането на входна точка за къси такива.
#6. Двойно дъно
Моделът на двойното дъно показва дългосрочно обръщане на спадащ тренд. Дефинира се от спад на цената на активите с които търгуваме,предшестван от отскок, след това нов спад до приблизително същото ниво като първия спад, последван от по-значителен отскок. Моделът с двойно дъно наподобява вида на W, където линията свързваща двете най-ниски точки се счита за ниво на съпорт.

Предпоставката за модел на двойно дъно е значителн низходящ тренд, който продължава за дълъг период от време. Първото дъно е най-ниската точка на текущия низходящ тренд. Първото дъно е последвано от 10 до 20% покачване на цената, следва второто дъно което достига приблизително същата стойност като първото с допустима разликата в рамките на 3% диапазон.
Двойното дъно е завършено, когато тренда пробие съпротивата (resistance) от най-високата точка между двете дъна. Сега съпротивата (resistance) се превръща в подкрепа (support). Тази подкрепа (support) понякога се тества с първата корекция.
Веднага след като моделът на двойното дъно бъде идентифициран, търговецът може да инициира възходяща инвестиция в подходящ момент, за да направи някои бързи печалби. Въпреки това, ако грешите относно движението и акцията пробие долното ниво на подкрепа (support), те могат бързо да излязат с малка загуба.
#7. Глава и рамене
Моделът на горната част на главата и раменете е този, който има три върха и изглежда като глава и рамене, защото двата външни върха са сходни по височина, но по-къси от върха в средата. Този модел обикновено се свързва с обръщане на тенденцията от възходящ към низходящ тренд и се счита за много надежден в способността си да прогнозира този тип обрати. Този модел е използван за прогнозиране на края на възходящ тренд и началото на спад в цената.

Идеята зад този модел е да продадете акциите си в точката, където „главата” е достигнала своя връх, особено ако сте купили акциите си в една от тези точки в основата на модела. Купуването на дъното и след това изчакване да се появи „главата“ ще ви даде възможност да спечелите от развитието на този модел, преди да се превърне в бериш (bearish) тренд. Това ще ви осигури значително предимство пред други инвеститори, които може да не са в състояние да предскажат предстоящия спад навреме.
Моделът на горната част на главата и раменете е една от най-разпознаваемите технически диаграми. Лявото и дясното рамо трябва да са приблизително еднакви по височина и ширина, но може да са леко разпръснати.
Важно е да разберете, че моделът се появява след възходящ тренд и обикновено бележи рязкото обръщане на тренда в спадащ. Идентифицирането на линията на съпорт (neckline) и обема на търгуване е от съществено значение за потвърждаването на този модел.

Съществува и обратния вариант на този модел, който се казва “Обратна глава и рамене”. При него основния тренд е спадащ и се обръща към възходящ и е отличен индикатор за търговци, които знаят как да забележат модела, което им позволява да подготвят дълги позиции.
Най-доброто време за започване на дълга позиция при този модел, е когато дясното рамо пробие през резистанс линията (neckline) и точката на излизане при обръщане на възходящия тренд е малко под същата резистанс линията (neckline). Това е един от най-разпознаваемите модели сред търговците и силно предпочитан заради точноста на сигналите и високия процент на успеваемост.
#8. Флаг
Флаг моделите на диаграми предлагат на търговците предимството да инвестират в лесно предвидим модел с нисък риск, който използван правилно води до бързи печалби. Флаг моделите се появяват често и се откриват лесно, намирате ги в бързо променящи се пазари където цената на актива е силно променлива, флага се образува след достигане на временен връх на цената и след кратка консилидация тренда продължава по посока на съществуващата тенденция.

Моделът на флага се основава на консолидацията на пазарната цена на определен актив. Консолидацията ще има тесен диапазон и ще се случи точно след бързо движение нагоре. Този модел има „посока“ на флага, тя може да бъде булиш или бериш в зависимост от посоката на тренд линията.
За възходящите модели началото ще започне с внезапен скок, след известно време цената ще достигне своя връх и следва леко обръщане, придаващо вид на наклонен правоъгълник. Пробив настъпва, когато тренд линията на съпротива е пробита и цените започнат да се покачват отново.
Модел на флаг се използват за идентифициране на възможното продължение на съществуващ тренд, който продължава след кратка консолидация. Флаговете формации са краткосрочни и обикновено продължава по-малко от 21 дни. В много случаи образуването може да отнеме само 3 до 4 дни, появявайки се като хоризонтален правоъгълник. След това настъпва бърз пробив по посоката на действащия тренд.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Топ 10 правила за търговия с акции Топ 10 правила за търговия с акции е статия в която може да се запознаете с важни правила за търгуването....