Какво е ” Осредняване на цената” ?
Осредняване на цената (Dollar-cost averaging) е инвестиционна стратегия, при която намерението е да се сведе до минимум въздействието на нестабилността (непостоянство на цената)при инвестиране или закупуване на голям блок от финансови активи.
Осредняване на цената е стратегия, при която вместо да се прави еднократна покупка на финансов инструмент, инвестицията се разделя на по-малки суми, които се инвестират отделно на редовни предварително определени интервали, докато се изчерпи пълният размер на капитала.
Волатилността на даден финансов инструмент е рискът от възходящо или низходящо движение, който е присъщ на финансовите пазари. Осредняване на цената минимизира риска от тази променливост, като се опитва да намали общата средна цена на инвестиране.

Това е добра стратегия за начинаещи инвеститори както и за такива с опит които заделят редовно суми (всеки месец) за инвестиране. Насрочват се автоматични покупки на месечна база така се избягва човешкия фактор (грешки при вземане на решения) и се закупуват акции, ЕТФ, и др. финансови активи.
Как работи стратегията Осредняване на цената
Осредняването на цената е прост инструмент, който инвеститорът може да използва за да изгради спестявания и богатство в дългосрочен план. Също помага на инвеститора да игнорира краткосрочната волатилност на финансовите пазари.
Основен пример за дългосрочно осредняване на цената е използването на стратегията в пенсионите планове (много популярни в САЩ, като 401 (k), IRA и др.) в които служителите инвестират редовно, независимо от цената на инвестицията. Също може да се използва за редовни покупки на взаимни фондове или индексни фондове чрез брокерска сметка.
Осредняването на цената е една от най-добрите стратегии за начинаещи инвеститори, които искат да търгуват с борсово търгувани фондове. Освен това, ако използвате реинвестиране на дивидентите идващи от тези фондове също е вид осредняване на цената, защото с получените средства биват закупени нови акции от същия фонд всеки месец или тримесечие.
• Важни Изводи •
• Осредняването на цената е практиката на систематично инвестиране на равни суми пари на редовни интервали, независимо от цената на финансовия актив. • Осредняването на цената може да намали общото въздействие на волатилността на цените и да намали средната цена на акция. • Осредняването на цената има за цел да предотврати еднократна инвестиция в неподходящо време на потенциално по-висока цена.
Пример за Осредняване на цената
Инвестиция от $200 000 в акции с помощта на ”Осредняване на цената” може да бъде направена за осем седмици чрез инвестиране на $25 000 всяка седмица в следващ ред. Таблицата по-долу илюстрира сделките за еднократна инвестиция и ”Осредняване на цената” стратегия:

Общата изразходвана сума е $200 000, а общият брой акции, закупени с еднократна инвестиция, е 2353. При подхода на ”Осредняване на цената” обаче се закупуват 2437 акции, което представлява разлика от 84 акции на стойност $6888 при средна цена на акция от $82. Следователно ”Осредняване на цената” може да увеличи броя на закупените акции, когато пазарът намалява, и може да доведе до по-малко закупени акции, ако цената на акциите се покачва.
Примерът за осредняване на разходите в долари по-горе е по-добре обяснен диаграмно, както следва:

Ползи от стратегията Осредняване на цената
#1. Намаляване на риска – Осредняване на цената намалява инвестиционния риск и капиталът се запазва, за да се избегне пазарен срив. Стратегията запазва парите което осигурява ликвидност и гъвкавост при управлението на инвестиционен портфейл.
Някои спадове са продължителни, което допълнително намалява нетната стойност на портфейла. Използването на ”Осредняване на цената” гарантира минимални загуби и вероятно висока възвращаемост.
#2. По-ниска цена – Използването на Осредняване на цената при спадащ пазар гарантира ниска цена на закупените активи и премахва нуждата от отгатване на пазарното дъно.
#3. По-лесно преминаване през пазарните спадове – Когато пазарите се покачват всички инвеститори са доволни независимо от стратегията, но при внезапно обръщане на пазара и намалящи цени настъпва паника и повечето инвеститори продават на загуба с надежда да се върнат обратно когато цената се стабилизира.
При ”Осредняване на цената” всичко е автоматизирано, сумата за инвестиране е зададена, кои акции ще бъдат закупени е зададено, остава да разберем колко акции можем да закупим на посочената дата. При спадащ пазар ще се закупят повече акции на по- добра цена и средната стойност на цената на акциите ще намалее.
#4. Дисциплинирано спестяване – Тази стратегията изисква редовно добавяне на пари към инвестиционна сметка което я прави чудесен начин за дисциплинирано спестяване.
#5. Избягване на емоционалното инвестиране – Феноменът на емоционалното инвестиране, може да буде предизвикан от различни фактори – като правене на огромна еднократна инвестиция и неприязън към загуба – не е необичаен в поведенческата теория. Използването на ”Осредняване на цената” елиминира или намалява емоционалното инвестиране.
Недостатъци на Осредняване на цената
#1. По-високи транзакционни разходи – Чрез систематичното закупуване на финансови активи в малки количества за определен период, инвеститорите рискуват да понесат високи транзакционни разходи. Това обаче до голяма степен ще зависи от вида на инвестиционната стратегия.
#2. Лошо разпределение на активите – Критиците на ”Осредняване на цената” твърдят, че правилното разпределението на активите е в основата на управление на риска и тази стратегия носи повече риск за инвеститора отколкото защита. Икономическата и физическа среда се променят с времето; следователно инвеститорите трябва да могат гъвкаво да пренастройват своите портфейли, за да се предпазят от загуба и да се възползват от нови възможности.
#3. Ниска очаквана възвръщаемост – Теорията за динамиката на риска и възвръщаемостта е проста – висок риск-висока възвръщаемост и нисък риск-ниска възвръщаемост. Следователно, следването на ”Осредняване на цената” за намаляване на риска неизбежно ще доведе до по-ниска възвръщаемост.
Кой е подходящ за тази стратегия
Инвестиционната стратегия за ”Осредняване на цената” може да се използва от всеки инвеститор, който иска да се възползва от нейните предимства, които включват потенциално по-ниска средна цена, автоматично инвестиране през редовни интервали от време и метод, който ги освобождава от стреса да вземат решения за покупка под натиск когато пазарът е нестабилен.
Това може да бъде и надеждна стратегия за дългосрочни инвеститори, които са се ангажирали да инвестират редовно, но нямат време или желание да наблюдават пазара и да определят времето на своите поръчки.
За по-малко информираните инвеститори стратегията е много по-малко рискова, когато се използва за закупуване на индексни фондове, а не за отделни акции.
Инвеститорите, които използват стратегия за ”Осредняване на цената” обикновено ще намалят базата на разходите си в инвестицията с течение на времето. Ниската средна стойност ще доведе до по-малко загуби когато пазара намаля и ще генерира по-добри печалби когато нараства.