Инвестиране в стойност

Какво е Инвестиране в стойност?

Инвестиране в стойност е инвестиционна стратегия, която включва подбор на акции които изглежда се търгуват на по-ниска цена от тяхната реална. Инвеститорите на стойност активно търсят акции, които смятат, че са подценени от фондовият пазар. Има много и най-различни причини цената на акциите да се повишава или понижава, работа е на инвеститора да открие тези чиято реална стойност не се е променила, бъдещия растеж е по-голям от 10% и цената на акция се търгува на огромно намаление (според Греъм 33% или по-голямо намаление от направената оценка).

Инвестиране в стойност

Тази концепция на Инвестиране в стойност е известна като “Марж на безопасност” (Margin of Safety) и се развива от професорите от Columbia Business School Бенджамин Греъм и Дейвид Дод през 1934 г. и е популяризирана в книгата на Греъм от 1949 г. „Интелигентният инвеститор“. Бенджамин Греъм е бил професор и ментор на някои от най-популярните и успешни инвеститори в стойност днес като Уорън Бъфет, Чарли Мънгер, Кристофър Браун и др.

„Ние определяме инвестиране в стойност като купуване на долар за 50 цента.“

Сет Кларман

Инвеститорите в стойност винаги се стремят да „купуват доларови банкноти за петдесет цента“ или по-малко. Ако присъщата стойност на една компания се оценява на 1 долар и можете да я купите със значителна отстъпка, вие намалявате риска от загуба на пари чрез установяване на така наречения „Марж на безопасност“. Колкото по-ниска е цената, която плащате за доларовата банкнота, толкова по-малък е риска от загуба и по-голяма вероятността за печалба.

  Важни Изводи •
 Инвестиране в стойност е инвестиционна стратегия, която включва подбор на акции, които изглежда се търгуват на по-ниска цена от тяхната (реална) присъща.

 Инвеститорите в стойност използват финансов анализ и са дългосрочни инвеститори в качествени компании.

Същността на Инвестиране в стойност

Същността зад ежедневното инвестиране на стойност е ясна: ако знаете истинската стойност на нещо, можете да спестите много пари, когато го купите на разпродажба. Повечето хора биха се съгласили, че независимо дали купувате нов телевизор на разпродажба или на пълната цена, получавате същия телевизор със същия размер на екрана и качество на картината.

Акциите работят по подобен начин, което означава, че цената на акциите на компанията може да се промени дори когато стойността или оценката на компанията са останали същите. Акциите, подобно на телевизорите, преминават през периоди на по-високо и по-ниско търсене, което води до колебания в цените, но не променя това, което получавате срещу парите си.

Инвеститорът на стойност търси и взема това, което определя като подценени акции, с убеждението, че пазарът в крайна сметка ще „коригира“ цената на акциите до по-високо ниво, което по-точно представя истинската им стойност.

В „Интелигентният инвеститор“ Греъм представи и обясни метод за откриване на акции, за да помогне дори на най-неопитните инвеститори при избора на портфолио от подценени акции. Стратегията на Греъм за инвестиране на стойност не е сложна, така че средният инвеститор може да я използва с лекота. Което се превръща в огромно предимство и допринася много за разпространението и широкото и използване и до днес.

За Греъм ключова концепция е тази за присъщата стойност (intrinsic value) – по-специално присъщата стойност на една компания или нейните акции. Същността на инвестирането на стойност е използването на метод за анализ на акциите, за да се определи реалната стойност на акциите, като се обръща внимание на закупуването на акции, чиято текуща цена на акциите е под тяхната истинска стойност.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Технически анализ
Технически анализ може да бъде полезен инструмент за вземане на инвестиционни решения и......

Какво представляват стойностните акции?

По своята същност стойностната акция е акция, чиято цена е по-ниска от присъщата й стойност. “Присъщата стойност” е термин, който ще чуете да се използва често, когато става въпрос за инвестиране в стойност. Стойностните инвеститори вземат решения въз основа не на новинарски статии или други събития, а на присъщата стойност на дадена компания или това, което тя действително струва.

За всеки инвеститор е изключително важно да знае, че цената на акция, която виждате, не винаги е равна на истинската стойност на една компания.

„Цената е това, което плащате, но стойността е това, което получавате.“

Фил Таун

Това, че една компания е „евтина“, обаче не я прави стойностна акция. Самите компании трябва да имат добре установена история и да показват голям потенциал за растеж във времето. Ето защо задълбоченото разбиране на компаниите, в които инвестирате, е основополагащо за оценяване на инвестициите.

Инвестиране в стойност с/у Инвестиране в растеж

Преди да преминем към преглед на традиционното инвестиране на стойност и след това да разгледаме някои от по-новите, алтернативни стратегии за инвестиране на стойност, важно е да отбележим, че „инвестирането на стойност“ и „инвестирането в растеж“ не са два противоречиви или взаимно изключващи се подхода за избор на акции.

Основната идея за инвестиране на стойност е избиране на подценени в момента акции, с очакване да повишат стойността си в бъдеще. Това със сигурност е стратегия фокусирана върху очаквания растеж.

Разликите между стратегиите за инвестиране на стойност и инвестиране в растеж обикновено са просто въпрос на подчертаване на различни финансови показатели и разлика в толерантността към риска, като инвеститорите в растеж обикновено са готови да приемат по-високи нива на риск. В крайна сметка целта на всяка стратегия е осигуряване на инвеститора възможно най-добрата възвръщаемост на инвестицията.

Методи за определяне на подценени акции

Инвеститорите използват различни показатели, за да определят присъщата стойност на дадена акция. Най-често се постига с задълбочен финансов анализ, като например изучаване на финансовото представяне на компанията, приходите, печалбите, паричния поток, както и фундаментални фактори, включително марката на компанията, бизнес модела, целевия пазар и конкурентното предимство.

Основен подход за определяне на стойноста на компания

Някои от основните показатели, използвани за оценка на акциите на компанията, включват:

Price-to-book (P/B) или балансова стойност, която измерва стойността на активите на компанията и ги сравнява с цената на акциите. Ако цената е по-ниска от стойността на активите, акцията е подценена, ако приемем, че компанията не е във финансови затруднения.

Вместо да търсят абсолютно P/B съотношение по-ниско от 1,0, инвеститорите могат просто да търсят компании с P/B съотношение, което е относително по-ниско от средното P/B съотношение на подобни компании в тяхната индустрия или пазарен сектор

Price-to-earnings (P/E) или Съотношение между цена / печалба, което показва резултатите на компанията за постигнати приходи, за да се определи дали цената на акциите отразява всички печалби или е подценена. Според Греъм (P/E) трябва да бъде по-малко от 40% от най-високото P/E на акциите през предходните пет години.

Free cash flow или Свободен паричен поток, който представлява паричните средства, генерирани от приходите или операциите на компанията след изваждане на разходите.

Свободният паричен поток е парите, оставащи след плащане на разходите, включително оперативни разходи и големи покупки, наречени капиталови разходи, което е закупуване на активи като оборудване или модернизиране на производствено предприятие. Ако една компания генерира свободен паричен поток, ще й останат пари за инвестиране в бъдещето на бизнеса, изплащане на дълг, изплащане на дивиденти или награди на акционерите и издаване на обратно изкупуване на акции.

NCAV (net current asset value) – Потърсете цена на акция, която е по-малко от 67% (две трети) от нетната текуща стойност на активите на компанията (NCAV).

Критерият цена на акциите към NCAV понякога се използва като самостоятелен инструмент за идентифициране на подценени акции. Греъм смята, че NCAV на компанията е едно от най-точните представяния на истинската присъща стойност на компанията.

Общият дълг на компанията не трябва да надвишава два пъти NCAV, а общите текущи задължения и дългосрочният дълг не трябва да са по-големи от общия акционерен капитал на фирмата.

Алтернативен метод е да използвате текущото съотношение на основния дълг– което трябва да бъде поне по-голямо от 1,0 и да се надяваме по-високо от 2,0.

Разбира се, има много други показатели, използвани в анализа, включително анализ на дълга, собствения капитал, продажбите, растежа на приходите и др.

Инвестиране в стойност

DCF оценка на компания

Инвеститорите на стойност продължават да обръщат внимание на Греъм и неговите показатели за инвестиране на стойност. Въпреки това, с развитието на пазара са възникнали и алтернативни методи за идентифициране на подценени акции. Формулата за дисконтирания паричен поток (DCF), е един от тези набиращи популярност методи.

DCF е един от малкото финансови показатели, които отчитат времевата стойност на парите – идеята, че наличните пари сега са по-ценни от същата сума пари, налична в даден момент в бъдещето, защото каквито и пари да са налични сега, могат да бъдат инвестирани и като по този начин се използва за генериране на повече пари.

Анализът на DCF използва прогнози за бъдещи свободни парични потоци (FCF) и дисконтови проценти, които се изчисляват с помощта на среднопретеглената цена на капитала (WACC-Weighted Average Cost of Capital), за да се оцени настоящата стойност на компания, като основната идея е, че нейната присъща стойност до голяма степен зависи от способността на компанията да генерира паричен поток.

Формулата на DCF анализа е както следва:

Справедлива стойност(Fair Value) = Стойността на компанията – дългът на компанията

Стойността на компанията е алтернативен показател на стойността на пазарната капитализация. Тя представлява пазарна капитализация + дълг + привилегировани акции – общи парични средства, включително парични еквиваленти.

Ако DCF анализът на дадена компания показва стойност на акция по-висока от текущата цена на акция, тогава акцията се счита за подценена.

DCF анализът е особено подходящ за оценка на компании, които имат стабилни, относително предвидими парични потоци, тъй като основната слабост на DCF анализа е, че той зависи от точните оценки на бъдещите парични потоци.

Абсолютният P/E модел на Katsenelson

Моделът на Katsenelson, разработен от Vitally Katsenelson, е друг алтернативен инструмент за анализ на инвестиране на стойност, който се счита за особено идеален за оценка на компании, които имат силно положителни, добре установени резултати за печалби. Моделът Katsenelson се фокусира върху предоставянето на инвеститорите на по-надеждно съотношение P/E, известно като „абсолютно P/E“.

Моделът коригира традиционното съотношение P/E в съответствие с няколко променливи, като ръст на печалбите, дивидентна доходност и предвидимост на печалбите. Формулата е следната:

Абсолютен PE = (Точки за растеж на печалбите + Точки за дивидент) x [1 + (1 – Бизнес риск)] x [1 + (1 – Финансов риск)] x [1 + (1 – Видимост на печалбите)]

Точките за растеж на печалбите се определят, като се започне с P/E стойност без растеж от 8 и след това се добавят 0,65 пункта за всеки 100 базисни пункта, прогнозираният темп на растеж се увеличава, докато достигнете 16%. Над 16%, се добавят 0,5 пункта за всеки 100 базисни пункта в прогнозирания растеж.

Полученото абсолютно P/E число след това се сравнява с традиционното P/E число. Ако абсолютното число P/E е по-високо от стандартното съотношение P/E, това означава, че акциите са подценени. Очевидно е, че колкото по-голямо е несъответствието между абсолютния P/E и стандартния P/E, толкова по-изгодна е акцията.

4 Ms стратегията практикувана от Phil Town

Ежедневната нестабилност на фондовия пазар и събития като рецесии, пазарни сривове, негативна публичност, наред с други, създават възможности за инвеститорите на стойност да скочат и да купуват, когато цената падне.

В допълнение към забелязването на подценени компании, също така е важно да се гарантира, че компаниите, в които инвестирате, са достатъчно висококачествени, за да запазят стойността си през цялото време, през което ги държите.

Фил Таун оценява дали даден бизнес е качествена компания с това, което нарича 4 Ms на инвестирането: Meaning (значение), Management (управление), Moat (ров) и Margin of Safety (марж на безопасност).

Значение – Компанията трябва да има значение за вас. Това е важно, защото ако има значение за вас, вие разбирате какво прави и как работи и е по-вероятно да направите необходимото проучване, за да разберете всички елементи на бизнеса, които влияят на неговата стойност.

Управление – Компанията трябва да има стабилно управление. Извършете проверка на миналото на лидерите, които отговарят за ръководството на компанията, като обръщате голямо внимание на почтеността и успеха на техните предишни решения, за да определите дали те са добри, стабилни лидери, които ще отведат компанията в правилната посока.

Ров – Компанията трябва да има ров (протекция). Ровът е нещо, което ги отделя от конкуренцията и по този начин ги защитава. Ако една компания има патентована технология, контрол върху пазара, непроницаема марка или продукт или услуга, от които клиентите никога не биха се отказали, тя има ров.

Марж на безопасност – За да гарантирате добра възвръщаемост, трябва да закупите компания на цена, която ви осигурява марж на сигурност. За инвеститорите на стойност 50% е маржът на безопасност, който да търсят. Това осигурява буфер, който прави възможно все още да изпитвате печалби, дори ако възникнат проблеми.

Правила зад Стойностно инвестиране

Има няколко ключови правила в сферата на инвестирането на стойност, които си струва да бъдат разгледани. Въпреки че инвестирането на стойност може да не изглежда толкова сложно на повърхността, то може да бъде истинско предизвикателство, но тези съвети ще ви помогнат да го овладеете.

Пазарите не са ефективни

Инвеститорите на стойност не вярват в хипотезата за ефективен пазар, която казва, че цените на акциите вече вземат предвид цялата информация за една компания, така че тяхната цена винаги отразява тяхната стойност. Вместо това ценните инвеститори вярват, че акциите може да са надценени или подценени поради различни причини.

Не следвай тълпата

Инвеститорът на стойност се различава от другите инвеститори по това, че той не се повлияват от реакцията на широката публика. Това е особено важно да запомните, когато страхът влезе в действие.

Страхът може да накара хората да продадат твърде рано или да пропуснат възможност за покупка. Но ценният инвеститор решава кога да купи или продаде въз основа на присъщата стойност на компанията, а не въз основа на страха на фондовия пазар.

За ценния инвеститор страхът е приятел. Страхът движи пазара през цялото време и ако не е оправдан, може да създаде отлични възможности за закупуване на акции в прекрасни компании доста под тяхната стойност.

Инвеститорите на стойност се интересуват само от присъщата стойност на акцията. Те мислят за закупуване на акции за това, което всъщност представляват: процент от собствеността в компания. Те искат да притежават компании, за които знаят, че имат стабилни принципи и стабилни финанси, независимо какво казват или правят всички останали.

Усърдието и търпението са в основата на успеха

Инвестирането на стойност не е схема за бързо забогатяване, а стратегия за купуване и задържане. След като успеете да намерите компания, чиято цена е по-ниска от действителната й стойност, отнема време на пазара да се коригира и да повиши цената на тази компания. Не можете да очаквате да купите акция за $50 във вторник и да я продадете за $100 в четвъртък.

Когато работите като инвеститор в стойност, трябва да сте търпеливи и да се фокусирате върху дългосрочните печалби. Както при всички инвестиционни стратегии, трябва да имате търпението и усърдието, за да се придържате към инвестиционната си философия.

Ключов компонент на инвестирането на стойност е купуването на акции в точния момент и точният момент ще дойде сам, ако сте търпеливи.

Стратегии за инвестиране в стойност

Ключът към закупуването на подценени акции е задълбочено проучване на компанията и вземане на разумни решения. Инвеститорът на стойност Кристофър Х. Браун препоръчва да попитате дали има вероятност една компания да увеличи приходите си чрез следните методи:

- Повишаване на цените на продуктите
- Увеличаване на продажбите
- Намаляване на разходите
- Разпродажба или закриване на нерентабилни подразделения

Браун също така предлага да се проучат конкурентите на компанията, за да се оценят нейните бъдещи перспективи за растеж.

Уорън Бъфет препоръчва да инвестирате само в индустрии, в които лично сте работили или с чиито потребителски стоки сте запознати, като автомобили, дрехи, уреди и храна.

Едно нещо, което инвеститорите могат да направят, е да изберат акциите на компании, които продават продукти и услуги с високо търсене. Въпреки че е трудно да се предвиди кога иновативните нови продукти ще завладеят пазарен дял, лесно е да се прецени откога една компания е в бизнеса и да се проучи как се е адаптирала към предизвикателствата във времето.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Следване на тренда
Следване на тренда е стил на търговия, който се опитва да улови....

Закючителни мисли

Инвеститорите в стойност винаги търсят да купуват подценени акции с отстъпка, за да направят печалби с минимален риск. Има различни инструменти и подходи, които инвеститорите могат да използват, за да се опитат да определят истинската стойност на дадена акция и дали тя е подходяща за тяхното инвестиционно портфолио.

Най-добрият процес на оценяване на акциите никога не е просто математическа формула, въпреки че има важни формули за оценка на акциите и финансовите показатели. Аз вярвам, че процесът на оценяване на акции като потенциално допълнение към вашето инвестиционно портфолио в крайна сметка е отчасти изкуство и отчасти наука и трябва време и практика за да може да се овладее.

И както самият Уорън Бъфет твърди, инвестирането в стойност е дългосрочна стратегия при която купуваш акции за неограничено дълго време.

„Купувайте само нещо, което бихте били напълно щастливи да държите, ако пазарът затвори за 10 години.“

Уорън Бъфет

Сподели статията

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

СЪДЪРЖАНИЕ

Scroll to Top