Данъчни облекчения при използване на загубите от инвестиране

СЪДЪРЖАНИЕ

Имате ли инвестиционни загуби? Помислете за тази данъчна стратегия.

Данъчни облекчения в инвестирането се отнася до използване на губещите позиции в портфолио от инвестиции, за компенсиране на дължимите данъци от печелившите такива.

Тъй като S&P 500 се понижи с 23% до момента на база обща възвръщаемост, е възможно да имате инвестиции на червено. Разбира се, никой инвеститор не иска да има загуби, но дори и най-успешните инвеститори могат да имат комбинация от потенциални печеливши и губещи. С наближаването на края на годината може би е време да помислите за данък печалба който дължите, като разгледате възможностите за събиране на данъчни загуби.

Прибиране на данъчни загуби(Tax-loss harvesting)

По същество събирането на данъчни загуби е продажба на акции, облигации, взаимни фондове, ЕТФ или други инвестиции, които притежавате в облагаеми сметки, които са загубили стойност след закупуването им, за да компенсират реализираните печалби другаде във вашето портфолио.

Ако искате да запазите баланса във вашия портфейл, осигурен от инвестициите, които обмисляте да продадете с цел събиране на данъчни загуби, те могат да бъдат заменени с подобни, но не идентични ценни книжа, за да поддържате подобен профил риск/възвръщаемост.

Нереализирана печалба/загуба се отнася за инвестиции, които все още притежавате: Това е разликата между текущата пазарна цена на позиция, която държите в момента, и първоначалната покупна цена. Реализирана печалба/загуба се отнася за инвестиции, които сте продали: Това е разликата между цената, на която е продадена дадена позиция, и нейната база на разходите.

Данъчни облекчения

Струва си да се отбележи, че не трябва да вземате инвестиционни решения въз основа предимно на данъчни последици. Въпреки това, отчитането на данъчните последици от всяко инвестиционно решение, което вземете, може да помогне за подобряване на общата ви възвръщаемост.

  Важни Изводи •
• Капиталовите печалби и последиците от данъка върху дохода, са важна част когато създавате и оценявате своята инвестиционна стратегия и ефективност.

• Може да успеете да компенсирате някои от вашите реализирани данъци върху капиталовите печалби, като съберете инвестиционни загуби.

• Борсово търгуваните фондове (ETF), както и взаимните фондове могат да ви помогнат да управлявате данъчната си сметка чрез събиране на данъчни загуби.

Прибиране на данъчни загуби с помощта ЕТФ

Ако имате нереализирани облагаеми инвестиционни загуби, може да се възползвате и да спечелите данъчно и да продължите да постигате инвестиционните си цели с помощта на ЕТФ и взаимни фондове.

Ако искате да реализирате нереализирана загуба и искате да реинвестирате тези пари, тогава ЕТФ и взаимните фондове могат да бъдат ефективно средство за пренасочване на тези приходи от продажба.

В тази статия ще се съсредоточим върху продажбата на отделни акции и замяната им с ЕТФ или взаимни фондове. Това обаче е само един възможен подход за прилагане на събиране на данъчни загуби, но като цяло тази стратегия може да се прилага успешно независимо какъв тип инвестиции използваш.

Пример за използването на ЕТФ

Да предположим, че притежавате технологична акция чиято текуща цена е под базата на разходите ви и въпреки че не сте убедени, че тя ще се върне в краткосрочен план, все още вярвате в дългосрочните перспективи за целия или част от технологичния сектор.

По същество вече не мислите, че фундаменталните перспективи за тази конкретна компания са силни, но все още смятате, че индустрията има силни перспективи и търсите по-диверсифицирана експозиция към индустрията.

Ако сте реализирали печалби в други части от портфолиото си, може да обмислите продажба на акциите и замяната им с технологичен ЕТФ. Бихте могли да изберете ЕТФ за широк технологичен сектор или вместо това да изберете по-тясно фокусиран ЕТФ за индустрията на потребителските стоки, ако искате да се съсредоточите върху конкретен сегмент от технологичния сектор – като софтуер, полупроводници или продукти за електронно оборудване. Можете също така да помислите за сравним взаимен фонд с експозиция към технологичния сектор.

Разбиране на стратегията за живеещите в САЩ

В САЩ са предвидени различни ставки с оглед на това, дали активите са притежавани повече или по-малко от една година (краткосрочните реализирани печалби и дългосрочните реализирани печалби) – тоест колкото по-дълго притежавате дадена инвестиция, толкова по-нисък данък ще платите при продажбата и, стига да е реализирана печалба.

Краткосрочните и дългосрочните загуби трябва да се използват първо за компенсиране на печалби от същия тип. Въпреки това, ако вашите загуби от един вид надвишават вашите печалби от същия тип, тогава можете да приложите излишъка към другия тип инвестиционни загуби.

След като всички печалби от инвестиране и търгуване са компенсирани, може да ползвате оставащите реализирани загуби(ако има такива) да компенсират обикновен доход до $3000. В случай че имате още оставащи загуби законодателството в САЩ дава възможност да ги пренесете за бъдещи години.

Много инвеститори имат взаимни фондове и/или ETF, заедно с отделни акции, в своите облагаеми портфейли. Една често срещана стратегия за събиране на данъчни загуби е да се продаде отделна акция, която е претърпяла загуби, и да се замени с ETF или взаимен фонд, който предоставя експозиция към същия клас активи и често подобен сегмент от този клас активи.

По този начин може да постигнат няколко цели, включително генериране на загуби за компенсиране на печалбите, потенциално намаляване на риска на вашия портфейл (чрез заменяне на отделни акции с ЕТФ или взаимни фондове) и избягване на правилото за продажба(wash-sale rule) което гласи: Вашата данъчна загуба няма да бъде призната, ако закупите същата ценна книга, договор или опция за закупуване на ценната книга, или по същество идентична ценна книга, в рамките на 30 дни от датата, на която сте продали инвестицията, генерираща загуба.

Как да приложим стратегията в България

От уредбата в Българския закон става ясно, че облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив.

Доходите, подлежащи на облагане по реда на чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа, чиято ставка е 10 на сто, и се декларират в годишната данъчна декларация.

Пример за използването на губещи финансови активи в България, за да намалим данъците си в края на годината.

Закупили сме акции на компания А, след тяхната продажба сме реализирали 10000 лв. печалба. Според разпоредбите 10% от тези спечелени пари трябва да бъдат платени под формата на данък – или това са 1000 лв.

Нека предположим че имаме и друга инвестиция в облигации, която за в момента е 4000 лв. под стойността на която сме я закупили (нереализирана загуба). След задълбочено проучване стигаме до извода, че инвестицията ще продължи да губи пари за в бъдеще и искаме да я замените с ЕТФ за намаляне на риска чрез диверсификация.

Това което можем да направим е да продадем губещите облигации като реализираме 4000 лв. загуби. Преизчисляваме печалбите и загубите (10000-4000=6000 лв) и в конкретния пример дължимата сума за данък намалява до 600 лв. С парите от продажбата закупуваме желания ЕТФ или взаимен фонд за да поддържаме правилния баланс в нашето портфолио.

Tax loss harvesting

Недостатъци на стратегията

Критиците на широко разпространеното използване на събиране на данъчни загуби са на мнение, че основните печаливши от стратегията са големите финансови институции и инвестиционните фондове и банки които работят с огромни суми и имат реална полза от компенсации на печалбите или отлагане на данъчни загуби и плащания за следващи периоди.

Прибиране на данъчни загуби трябва да бъде съобразено с индивидуалните данъчни и доходни профили – точно както правят инвестиционните консултанти, когато съпоставят разпределението на активите и рисковия профил с инвестиционните цели и времеви хоризонти на всеки инвеститор.

При индивидуалните инвеститори съветът е никога да не се инвестира или търгува с мисълта за реализиране на печалба/загуба а въз основа на фундаментален или технически анализ. И на база постигнати резултати да се търси оптимезиране на възвръщаемостта чрез данъчни стратегии.

Сподели статията

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Други статии по темата

Scroll to Top