Силният долар и влиянието му над глобалната икономика

СЪДЪРЖАНИЕ

Силният долар поставя предизвикателства за финансовите пазари

Силният долар вреди не само на акциите на американски компании, но и на всички развити икономики поради рязкото покачване на стойността му спрямо техните валути, той допринася за спада на златото, среброто и повечето индустриални метали поради повишаване цените за добив и този тренд може да продължи с дори по силен долар, докато Федералният резерв не промени политиката си.

Какво означава силният долар за икономиката

Стойността на щатския долар се повиши рязко тази година в сравнение с валутите на много други страни, включително британския паунд, японската йена и еврото. Доларът е на най-високото си ниво от 20 години спрямо други основни валути, докато паундът е на най-ниското си ниво спрямо долара от 1985 г. насам, йената е на най-ниската си точка от 1998 г. насам, а еврото струва по-малко от долара за първи път от 2002 г. насам.

Чуждите правителства, които изискват резерви в щатски долари, в крайна сметка ще плащат относително повече, за да получат тези долари. Това е особено важно в нововъзникващите пазарни икономики.

Компаниите, базирани в Съединените щати, които извършват голяма част от бизнеса си по целия свят, ще пострадат, тъй като приходите, които печелят от чуждестранни продажби, ще намалят стойността си в техните баланси. Инвеститорите в такива компании също е вероятно да видят отрицателно въздействие.

Посетителите от чужбина ще намерят цените на стоките и услугите в Америка по-скъпи с по-силен долар. Бизнес пътниците и чужденците, живеещи в САЩ, но притежаващи деноминирани в чужбина банкови сметки, или на които се изплащат доходи в родната им валута, ще бъдат ощетени и разходите им за живот ще се увеличат.

Силният долар

По-силен долар звучи като нещо добро, все едно да видите резултати от всички онези часове, които сте прекарали във фитнеса. Валутните пазари обаче не вдигат тежести и да си силен не е без отрицателни последици, ако си ”доларът”. Всъщност може да е възможно доларът да е станал твърде силен за добро, предизвиквайки рестарт на икономиката и отстранявайки слабите и губещи звена.

  Важни Изводи •
• Доларът набира сила спрямо валутите на други големи икономики.

• Доларът е силен, защото икономиката на САЩ е по-здрава от тази на много други страни и защото Федералният резерв продължава да повишава лихвените проценти.

• Силният долар вреди на акциите на американски компании, които работят в международен план, и може да помогне на акциите на компании, които изнасят продукти за САЩ.

• Доларът може да остане силен, докато Федералният резерв промени политиката.

Защо валутите се повишават и падат?

За да разберем защо силата на долара може да не е безспорно добро нещо, помага да разберем как се оценяват валутите. Количеството валута на дадена държава, което може да бъде закупено с определено количество валута на друга държава, винаги се променя.

Тези колебания на валутните стойности отразяват колко са готови да платят правителствата, компаниите, банките и отделните инвеститори, които купуват и продават на световните валутни пазари. Техните възгледи за относителните стойности на валутите отразяват най-вече къде вярват, че ще получат най-добра възвръщаемост на инвестицията си.

Обикновено, ако една страна има относително силен икономически растеж и нисък дълг, нейната валута ще бъде търсена на световните пазари, което ще доведе до повишаване на цената й. От друга страна, страните, чийто растеж е слаб и дългът е висок, може да видят по-малко търсене на своите валути и тяхната стойност ще изостава от тази на страните с по-стабилни икономики.

Разбира се, растежът сам по себе си не прави една валута силна. Страни с нововъзникващи пазари като Бразилия или Индия може да имат добри дългосрочни перспективи за растеж, но техните валути не са толкова високо ценени от глобалните инвеститори. Това е така, защото техните икономики разчитат в голяма степен на няколко индустрии или износ на стоки, което ги прави по-податливи на цикли на подем и спад, отколкото страни с по-диверсифицирани икономики като САЩ, Япония или Германия.

Защо доларът е силен?

Много инвеститори виждат долара като най-сигурния актив, когато пазарите на акции и облигации станат нестабилни, както се случи тази година. Това отчасти е така, защото доларът има уникален статут на световната „резервна валута“.

Това означава, че централните банки и финансовите институции по света държат много долари, които да използват за международни транзакции. Те правят това, защото използването на една валута, вместо да се налага да конвертирате между валути, помага да се даде възможност за международно инвестиране и кредитиране.

Доларът също набра сила, защото икономиката на САЩ изглежда по-здрава от тази на много други страни, където растежът е по-бавен, а дългът и инфлацията са по-високи, отколкото в САЩ. В момента Европа има затруднения с висока инфлация и забавяне на растежа поради прекъсвания на енергийните доставки в резултат на войната в Украйна и може би вече навлизаме в период на рецесия.

Силата на долара също така отразява възгледите на пазарите за политиките на правителствата и централните банки на различни държави. Федералният резерв се фокусира върху забавянето на инфлацията и повишава лихвените проценти по-високо и по-бързо, отколкото централните банки другаде.

Междувременно Обединеното кралство, което се бори както с висока инфлация, така и със слаб растеж, обяви пакет от данъчни облекчения, които помогнаха да тласне стойността на паунда спрямо долара до най-ниската си точка от десетилетия.

Вреди ли силният долар?

Най-очевидният риск, който носи силният долар, е начинът, по който може да навреди на американските акции, на които много хора разчитат като опора на своите пенсионни сметки. Базираните в САЩ компании, които съставляват S&P 500, печелят близо 40% от приходите си извън САЩ.

Както обяснява директорът на една от най-големите финансови институции в САЩ:

„Когато доларът се покачи спрямо, да речем, еврото, както стана през последната година, тогава деноминираните в евро продажби на една компания струват по-малко, след като бъдат обменени в долари.“

Това означава, че покачващият се долар вероятно ще окаже забележимо въздействие върху приходите, печалбите и цените на акциите на тези компании.

Освен че ще навреди на приходите, супер силният долар може да навреди и на цените на американските акции и облигации, като ги направи по-скъпи за големите институционални инвеститори извън САЩ. Изправени пред по-високи цени, те може да изберат да инвестират парите си другаде, повличайки американските пазари надолу в процеса.

Предимства на силния долар

Докато силният долар може да навреди на американските акции, той също така прави международните акции изгодна сделка за американските инвеститори, които искат да диверсифицират своите портфейли. В исторически план международните акции са се представяли по-добре от американските и също така са имали тенденция да не се повишават или падат в крачка с пазарите в САЩ.

С течение на времето диверсификацията с акции извън САЩ може да намали риска в портфейла на инвеститора. Силният долар може също така да помогне на акциите на компании извън САЩ, които оперират във валути като йена или евро, но изнасят продуктите си за САЩ.

Въпреки това, известни анализатори предупреждават да не правим големи промени във нашите инвестиции въз основа на колебания в обменните курсове.

„Силата на долара исторически не е била кой знае какъв показател за това как ще се представят фондовите сектори. Ако купувате или продавате сектори въз основа на типичните исторически резултати, когато доларът е поскъпнал с 10% или повече за една година, което е ситуацията, в която се намираме, бихте направили грешен ход за 7 от 11-те сектора“

Силният долар прави вносните стоки по-евтини за потребителите в САЩ. Това може да помогне за смекчаване на въздействието на високата инфлация в САЩ, но голяма част от храните и енергията, чиито увеличения на цените удрят най-тежко домакинствата, се произвеждат в САЩ, а не се внасят.

По-евтиният внос създава и други проблеми за САЩ, като увеличава търговския дефицит на страната. САЩ вече внасят близо 1 трилион долара повече в стоки и услуги, отколкото изнасят всяка година, почти 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, в момент, когато общият дълг на САЩ вече надхвърля 100% от БВП.

Икономисти и финансови анализатори прогнозират, че високите нива на публичен и частен дълг вероятно означават, че възвръщаемостта от инвестиции в акции и облигации може да бъде по-ниска през следващите десетилетия, отколкото е била в миналото.

Колко дълго ще остане силен доларът?

Мненията относно развитието на долара са различни но повечето коментатори очакват доларът да остане силен, докато икономиката на САЩ продължава да превъзхожда другите големи икономики и Федералният резерв продължава да повишава лихвените проценти.

Годишните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд може да са възможност за започване на действия срещу драматично покачване на долара, но ще бъде трудно да се спре. През ноември предстои срещата на върха на G20, среща на лидерите на 20-те най-големи икономики в света, политиците вероятно ще се съсредоточат върху силата на долара но това не гарантира успех със спирането на долара.

Всичко е в ръцете на Фед, които са по-загрижени за повишаването на лихвите за борба с инфлацията в САЩ, отколкото за това как по-високите лихви могат да повлияят на стойността на долара.

Сподели статията

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Други статии по темата

Scroll to Top