Какво е Моментно (инпулсно) търгуване?
Моментно търгуване е стратегия, която цели да се възползва от продължаването на съществуваща пазарна тенденция. Това е търговска стратегия, при която инвеститорите купуват ценни книжа, които вече се покачват, и гледат да ги продадат, когато изглежда, че са достигнали своя връх.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Момента, импулса или инерцията на пазара е способността да се поддържа възходяща или низходяща тенденция на цената на определен финансов актив за определен период от време.
На хартия инерционното търгуване изглежда по-малко като инвестиционна стратегия, а по-скоро като реакция към пазарната информация. Идеята да се продават губещи позиции и да се купуват печеливши (нарастващи) е съблазнителна, но противоречи на твърденията или максимата на Уолстрийт „купувай ниско, продавай високо“.

Бащата на Моментно търгуване
Въпреки че не е първият инерционен инвеститор, Ричард Дрийхаус възприема практиката и я превръща в стратегия, която използва, за да управлява средствата си.
Неговата философия е, че могат да се направят повече пари, като се „купува високо и се продава по-високо“, отколкото като се купуват акции на подценени цени и се чака пазарът да ги преоцени.
Дрийхаус вярваше в продажбата на губещите позиции и оставянето на печелившите до края на тенденцията, докато реинвестира парите от губещите в други акции, които започват да набират импулс. Много от използваните от него техники станаха основата на това, което сега се нарича Моментно търгуване.
• Важни Изводи •
• Моментно търгуване е стратегия, която цели да се възползва от продължаването на съществуващите тенденции на пазара. • Пазарният импулс е способността на ценова тенденция да се поддържа и продължава. • Моментно търгуване обикновено включва строг набор от правила, базирани на технически индикатори, които диктуват точките за влизане и излизане от пазара. • Малко професионални инвестиционни мениджъри използват моментно търгуване, като вместо това разчитат на фундаментални фактори и показатели за стойност.
Характеристики на Моментно търгуване
Моментно търгуване е строго техническа стратегия за търговия. За разлика от фундаменталните или стойностните инвеститори, “инерционните” не се интересуват от оперативните резултати на компанията. Те прилагат технически индикатори към анализа на дадена акция, за да идентифицират тенденциите – с други думи, да определят нивото на ценовия импулс на пазара.
Инерционното търгуване включва дълга позиция в акции, фючърси, пазарни борсово търгувани фондове (ETF) или всякакви финансови инструменти, показващи цени с възходящ тренд, и къси позиции на съответните активи с цени с низходящ тренд.
Идеята зад този вид търгуване е, че тенденциите могат да се запазят известно време и че е възможно да спечелите, като останете с тенденция до нейното приключване, независимо колко дълго може да бъде това.
Моментните търговци също се стремят да анализират, разберат и ако е възможно, да предвидят поведението на други инвеститори на пазара. Осъзнаването на поведенческите пристрастия и емоциите на инвеститорите може значително да подобри ефективността на инерционната стратегия.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Следване на тренда Следване на тренда е стил на търговия, който се опитва да улови печалби чрез анализ на импулса на даден актив и определяне на посоката му на движение....
Технически индикатори използвани за Моментно търгуване
Техническият анализ е основната отправна точка за инерционните търговци. Тъй като търговците прекарват значително време в опити да определят силата на тенденциите в цените на активите, познаването на ключови технически индикатори е от решаващо значение за успешното изпълнение на стратегия за импулсна търговия.
Ето и някои от техническите индикатори, които най-често се използват в моментното търгуване:
#1. Тренд линии
Трендовите линии са основен инструмент за технически анализ за наблюдение на движението на цените. Между две последователни точки на ценовата диаграма се начертава тренд линия. Ако получената линия е наклонена нагоре, тогава това показва, че има положителна, възходяща тенденция и инвеститорът може да купи акции. Ако получената линия е низходяща, тогава тенденцията е отрицателна или низходяща и продажбата на късо е предпочитана като най-вероятната печеливша стратегия.
#2. Пълзящи средни (Moving averages)
Линията на подвижната средна позволява на търговците да идентифицират преобладаващата тенденция, като същевременно елиминира голяма част от пазарния „шум“, който идва от малки, незначителни колебания на цените. Когато цената на ценна книга постоянно остава на или над пълзяща средна стойност, това показва наличието на възходяща тенденция. Низходящият тренд обикновено се отразява на диаграма чрез поддържане на позиция на цената на или под избрана подвижна средна.
Друг начин за откриване на сигнали за търговия е, използването на две по-дългосрочни пълзящи средни, едната малко по-къса от другата. Някои използват например 50-дневни и 200-дневни MA. В този случай 50-дневната преминава над 200-дневната, като създава сигнал за покупка, докато 50-дневната премине обратно под 200-дневната създава сигнал за продажба.
#3. Стокастик осцилатор
Стокастик осцилатор сравнява последната цена на затваряне на актива с цените за определен период от време. Когато цената на затваряне е близо до върха на ценовия диапазон за периода от време, тенденцията е положителна. Когато цената на затваряне е близо до дъното, това показва низходяща тенденция.

Стойностите на този индикатор варират от 0 до 100. По-високите числа над 50 показват укрепващ възходящ тренд. По-ниски числа, под 50, показват низходящ тренд, който набира скорост. Въпреки това, показание на осцилатор под 20 показва условия на свръхпродаденост на пазара, което може да доведе до обръщане на пазара нагоре. По същия начин показанията над 80 показват условия на свръхкупуване и потенциал за мечи обрат.
#4. Средният насочен индекс (ADX)
Средният насочен индекс (ADX) е много популярен индикатор за импулс и такъв, който обикновено се счита за по-малко склонен да произвежда фалшиви сигнали от стокастик осцилатор. Той прави това чрез изчисляване на разширяването (или свиването) на ценовия диапазон на ценната книга за определен период от време. ADX се използва за определяне на:
- наличието на тенденция
- силата на тенденцията
Стойностите на ADX варират от 0 до 100. Стойности под 25 (някои търговци използват 20 вместо 25) показват консолидация на пазар или не съществува ясна тенденция. Показание над 25 показва наличието на тенденция, а по-високите стойности над това ниво показват по-силна тенденция.

Търговците също търсят разминаване между движението на цената и ADX като знак за намаляващ или отслабващ импулс. Ако цената достигне нов връх, но ADX не достигне ново високо отчитане, това е знак за смяна на тенденцията. От другата страна на скалата, ако цената падне до ново дъно, но ADX не вижда ново ниско отчитане, това представлява възходящо отклонение на ADX от цената.
Други популярни индикатори за инерционно инвестиране включват индикатора за конвергенция на подвижната средна (MACD) и индекса на относителната сила (RSI).
Как работи Моментно търгуване
Търговците, използващи стратегия за инерционно търгуване, се стремят да спечелят от покупката или продажбата на финансови активи, когато те са в силен тренд.
Високата инерция се доказва от повишаването или спада на цената в широк диапазон за сравнително кратък период от време. Пазарите с високи нива на инерция обикновено показват и повишена волатилност.
Моментно търгуване обикновено е краткосрочно следващо моментната тенденция, тъй като търговците просто търсят да уловят част от движението на цените в появилата се тенденция. Ето и малко информация как точно този тип търгуване работи:
#1. Търговецът използва технически индикатори като трендови линии, подвижни средни и специфични индикатори за импулс като ADX, за да идентифицира съществуването на тенденция.
#2. Тъй като трендът набира скорост – търговецът заема пазарна позиция в посоката на тренда (купува при възходящ тренд; продава при низходящ тренд).
#3. Когато инерцията на тенденцията показва признаци на отслабване, като например разминаване между ценовото действие и движението на инерционните индикатори като MACD или RSI, търговецът се стреми да излезе от позицията си, преди обръщане на тенденцията.
Стратегии за Моментно търгуване
Моментно търгуване обикновено включва спазване на строг набор от правила, базирани на технически индикатори, които диктуват точките за влизане и излизане от пазара за определените финансови активи.
Основна стратегия за откриване на сигнали за търговия е, използването на две по-дългосрочни пълзящи средни, едната малко по-къса от другата. Някои използват например 50-дневни и 200-дневни MA. В този случай 50-дневната преминава над 200-дневната, като създава сигнал за покупка, докато 50-дневната премине обратно под 200-дневната създава сигнал за продажба.
Друг тип стратегия за инерционно търгуване включва следване на базирани на цените сигнали за дълга позиция на секторните ETF с най-силен импулс, като същевременно се съкращават секторните ETF с най-слаб импулс, след което съответно се въртят при промяна.
Други инерционни стратегии включват анализ на кръстосани активи. Например, някои търговци на акции следят отблизо кривата на доходност на държавните облигации и я използват като импулсен сигнал за влизане и излизане от акции. Доходността на 10-годишните облигации над доходноста на двугодишните обикновено е сигнал за покупка, докато търговията с двугодишна доходност над 10-годишната доходност е сигнал за продажба.
∗∗∗ Важно ∗∗∗
∗ Трябва да се отбележи, че доходността на двугодишните спрямо 10-годишните облигации обикновено е силен предсказател за рецесии и също има последици за фондовите пазари.
Пазарната психология зад Моментно търгуване
При моментното търгуване и търсенето на импулс на пазара, търговците практикуващи този вид търговия разчитат на алчността и страха от пропусната на печалба на някой от участващите на пазарите. Стратегии като Следване на тренда и Моментно търгуване са първите заемащи позиция при появата на тренд. Следват банките и хедж фондовете. В следващия етап когато тренда е нарастнал достатъчно, за да е видим за всички на пазара, позиции заемат индивидуалните търговци които са водени от страха да не пропуснат. И така тренда продължава достатъчно за да се извлекат добри печалби за тези с правилни стратегии.
Избор на актив при Моментно търгуване
Изберете ликвидни активи, когато търгувате със стратегии за импулс. Стойте далеч от ETF с ливъридж или обратни ETF, тъй като техните колебания в цените не проследяват точно основните индекси или фючърсни пазари поради сложната структура на фонда.
Редовните фондове са отлични средства за търговия, но са склонни на по-малки движения и с по-малки проценти печалби и загуби в сравнение с отделните акции.
Търсете активи, които търгуват повече от 5 милиона акции на ден, когато е възможно. Много популярни акции отговарят на тези критерии, или по-слабо търгувани активи, в период когато потокът от новини и емоционални реакции привличат пазарни играчи.
Контролиране на риска
Контролирането на риска е важна част от всяка стратегия, без управление на риска няма как да поддържате печелившо търгуване с акции за продължителен период от време. Ето и някой от капаните на инерционната търговия:
#1. Отваряне на позиция твърде рано, преди да бъде потвърдено инерционно движение.
#2. Затваряне на позицията твърде късно, след като е достигнато насищане.
#3. Неспособност да следим пазара, пропускане на променящи се тенденции, обрати или новини, които изненадват пазара.
#4. Поддържане на позиция отворена през нощта. Акциите са особено податливи на външни фактори, възникващи след затварянето на деня за търговия.
Закючителни мисли
Моментно търгуване не е за всеки, но често може да доведе до впечатляваща възвръщаемост, ако се работи правилно. Необходима е строга дисциплина, за да се търгува в този тип стил, защото сделките трябва да бъдат затворени при първия признак на слабост и да се търси нов тренд за търговия, който показва сила.
Да купуват високо и да продават по-високо е търсената цел на инерционните търговци, но тази цел не идва без справедлив дял от предизвикателства.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Дневно търгуване Дневно търгуване е дейността по покупка и продажба на финансови инструменти....