5-те съвета за пестелив живот, които ще ни помогнат във времена на инфлация

СЪДЪРЖАНИЕ

Какво е пестелив живот?

Пестелив живот не означава непременно спестяване на пари чрез саможертва или лишаване от нещо любимо. Пестеливостта е начин на живот или идея която изпълнена добре ще ви позволи да получавайте повече от това, което искате, и живейте по-добър живот.

Да живееш пестеливо не е толкова трудно, колкото звучи, и противно на общоприетото мнение, пестеливият начин на живот не означава да събираш стотинки и да се лишаваш от неща, които ти носят радост. По-скоро става въпрос за вземане на съзнателни решения за харчене, които намаляват разходите, с минимално въздействие върху начина ви на живот.

Пестелив живот означава да управлявате парите си въз основа на вашите ценности и приоритети. Направено правилно, ще харчите парите си за това което е важно и ще минимизирате това което не е.

Пестелив живот
Пестелив живот

В тази статия няма да говорим за съвети като пазарете на едро, хранете се вкъщи или ходете пеша до работа. Те могат да ви помогнат да намалите ежедневните си разходи, но този тип съвети не вземат под внимание истинската цел на пестеливия начин на живот: получаване на повече от това, което искате от живота.

Това което ще представим в тази статия са навици и съвети за водене на пълноценен пестелив живот, с които ще можете лесно да постигнете:

  • Приоритизиране на целите и разходите, които са най-важни за вас
  • Разпределяне на ресурси, като време и пари, за тези цели и разходи
  • Отстраняване на вредните цели и разходи

Това може да звучи трудно, но ако искате да управлявате парите си ефективно и да сте финансово независими, пестеливия живот е едно от най-важните неща, които можете да постигнете.

5 навика на пестеливите хора

Факт е, че има много неща, които можете да направите, за да спестите пари. И повечето хора често прибягват до идеи като; без ваканция тази година, спирам цигарите, на кой са му нужни застраховки и др. за покриването на дупки в бюджета си.

Но ако закупуването на жилище е важно за вас (приоритет номер едно за повечето хора) тогава съвети като „наемайте, не притежавайте“ не ви карат точно да искате да живеете пестелив живот.

Затова в тази статия сме се съсредоточили над съвети свързани с подреждането на разходите по приоритети, за постигането на добър живот по по-достъпен начин. Става дума за получаване на тази максимална стойност от всеки лев, който харчите.

#1. Създайте бюджет, базиран на ценности

Първият съвет е взаимстван от книгата на Джо Домингес и Вики Робин „Парите или живота“ в която авторите представят по чудесен начин отговори на въпроси като; Заложник ли сте на парите? Каква е разликата между борба за оцеляване и пълноценен живот? Харчите ли повече, отколкото печелите?

Книгата се превърна в култова класика скоро след като беше публикувана през 1992 г. Днес тя е широко смятана за една от най-добрите книги за лични финанси на всички времена.

Въпреки че ще искате да я прочетете, основната практика на книгата е упражнение, наречено „Три въпроса, които ще преобразят живота ви“.

Процесът започва с изчисляване на вашата жизнена енергия. Това число представлява вашата реална почасова заплата (Парите които получавате минус разходите за транспорт, храна, данъци и такси) .

пестелив живот
Формулата за изчисляване на жизнената енергия

С това число можете да определите алтернативната цена на най-важния си актив: времето. Или колко от вашия живот (време) жертвате да получите следващото желано нещо.

Например, да кажем, че вашата реална почасова заплата е 8,49 лв на час (10 лв на час минус разходите и данъците). Смяната на стария телефон с новия iphone 14 на цена от 2000 лв ще ви коства 1.5 месеца време от вашия живот или жизнена енергия.

пестелив живот
Пример за жизнена енергия

Знаейки това ви позволява да определите времето което жертвате за всяка покупка, за до можете по лесно да приоритеризитате кое е по-важно за вас в търсене на пълноценен живот.

Следващата стъпка която авторите на книгата предлагат е, че в края на всеки месец ще преглеждате всеки направен разход, като задавате следните три въпроса за да определите как харчите парите си:

#1. Получихте ли удовлетворение и стойност пропорционално на изразходваната жизнена енергия? – задоволството покрива ли загубеното време.

#2. Разходът на жизнена енергия в съответствие ли е с вашите ценности и житейска цел? – колко от разходите са за постигане на дългосрочните цели.

#3. Бихте ли направили този разход, ако не работехте в момента или не трябваше да работите, за да си изкарвате прехраната? – нужно ли ти е точно сега или това ли е точно което искаш или е компромис.

„Тези въпроси ще изяснят и интегрират вашите печалби, вашите разходи, вашите ценности, вашата цел, вашето чувство за удовлетворение и вашата почтеност.“

Вики Робин

#2. Първо обърнете внимание на приоритетите си

След като разберете какво е важно за вас, ще искате да направите възможно разходите ви да съответстват на вашите приоритети.

Да кажем, че като анализирате миналите си разходи, сте открили, че получавате голямо задоволство от пътувания и ваканции, но малко удовлетворение и полза от поръчването на храна за вкъщи.

Като се има предвид това, вие просто ще спрете да поръчвате скъпа храна за вкъщи, като сами приготвяте вечерята и ще започнете да заделяте част от спестените пари за пътуване и ваканции, нали?

Дори може да спрете да гледате телевизия и започнете да четете книги, научите нов език или да намалите прекараното време в задимени кафета и започнете да спортувате в парка. Звучи добре, но не е лесно.

Факт е, че промяната на старите навици е нещо трудно. Това противоречи на човешката природа, да търси удоволствие в краткосрочен план и отлага приоритетите си.

Хората сме лоши в приоритизирането на това, което е най-добро за нас в дългосрочен план, пред това, което ни се струва добре в момента. Така че обикновено правим това, което смятаме за правилно в краткосрочен план. И това не винаги е в съответствие с нашите цели.

Най-мощната стратегия, за да сте сигурни, че вашите действия отговарят на вашите ценности, е чрез автоматизация.

Автоматичен принос към акаунт за инвестиране в акции, към спестовен акаунт или фонд за спешни случаи е отличен пример тук.

Ключът е, че това се случва автоматично. Не е нужно да влизате в сметката си при всяка заплата и да решавате дали искате да заделите пари. Настройвате го веднъж и след това го забравяте.

Същата концепция може да се приложи към всеки приоритет или цел, която може да имате.

Ако пътуването е важно за вас, настройте автоматичен превод от вашата разплащателна сметка към спестовна сметка, предназначена за пътуване.

∗∗∗ Важно ∗∗∗ 

Изследванията показват, че назоваването на целта ви с вълнуващо име – например „Нашето мечтано пътуване до Бали“ – увеличава способността ви да спестявате и постигнете целта.

За по-малки цели или когато получавате парите си в брой, използвайте практика известна като обратно бюджетиране. При която заделяте пари в плик в началото на всеки месец. След това можете да харчите тези пари за неочаквани разходи, нови желания без да се отклонявате от дългосрочните си цели.

#3. Създайте списък „За купуване“

Не че пестеливите хора нямат желания. Това, което отличава пестеливите хора от типичния импулсивен прахосник, е времето. С времето онези, които са пестеливи, се замислят дали дадена покупка наистина отразява техните ценности.

Едно интересно проучване, представено в книгата „Сила на волята“, накара участниците в хранително проучване да запишат желанията си за сладко, вместо незабавно да действат спрямо тях.

„Резултатът предполага, че да си казваш, че мога да получа това по-късно, действа в ума малко като да го имаш сега. Той задоволява желанието до известна степен и може да бъде дори по-ефективен за потискане на апетита, отколкото действителното ядене на лакомството.“

Точно като здравословното хранене, пестеливият живот не означава лишения. По-скоро е да си дадете време, да се отдръпнете и помислите за да вземете по-добри решения.

Така че, когато става въпрос за нещо, което искате да имате, просто кажете “не точно сега” и след това създайте списък с чакащи неща, които искате да купите в даден момент.

По този начин, първо ще имате време да прецените дали наистина имате нужда от това което е в списъкът или просто го искате защото всички около вас го искат. И второ, така може да следите цената и да придобиете нещото на много по-добра цена в правилния момент.

Като поставите артикул в списъка, няма да се почувствате лишени. Ще ви чака там, ако решите да го закупите по-късно.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Топ 10 правила за търговия с акции
Топ 10 правила за търговия с акции е статия в която може да се запознаете с важни правила за търгуването....

#4. Поставете бариери пред изкушението

Следващата стъпка в постигането на пестелив живот преминава през решаване на проблема с вредните навици. Всички тези изкушения за които сте склони да похарчите пари, действайки импулсивно, дори да знаете, че реално не са приоритетни и с нищо не помагат за постигането на дългосрочните ви цели.

Да предположим че сте направили бюджет базиран на ценности, определи ли сте приоритетните си покупки и вече са записани в списъкат ” бъдещи покупки’ в любимият ви сайт за пазаруване. Идва ред на следващата важна стъпка как да предотвратите закупуването на неща вече определени от вас като излишни, неважни или така наречените импулсивни покупки.

Тук ще ви е нужна малко креативност за да поставите ”бариери пред изкушенията” които всеки от вас има. За всеки човек те са различни и начина по който ще подходите е лично индивидуален.

Няма лесни решения, но ако веднъж сте определили направен разход като ненужен, такъв който ще ви забави в постигането на набелязаните цели, решението ще дойде в определен момент дори да изглежда непостижимо в началото.

Професор по психология и поведенческа икономика в университета Дюк, Дан Ариели нарича своя метод за избягване на изкушението ”Договора на Одисей”. Както той обяснява:

„Както си спомняте от древния разказ на Омир, Одисей е знаел, че ако си позволи да чуе изкусителните песни на сирените, ще ги последва което ще доведе до гибелта на екипажа му. Затова той е помолил своите моряци да го завържат за мачтата на кораба му и да сложат восък в собствените си уши. По този начин Одисей се е защитил от изкушението.”

Пример за това може да бъде, ако на прибиране след разходка в парка обичате да похапвате Биг Мак, просто сменете маршрута или си носете снакс за изпът.

∗∗∗ Важно ∗∗∗ 

Ключът е да гарантирате, че съкращенията или бариерите които поставяте, не са твърде крайни, в противен случай ще бъде трудно да се поддържа пестелив живот в бъдеще.

#5. Създайте фонд за спешни случаи

Всички знаем, когато икономиката започне да се срива, настъпи рецесия или инфлацията се покачи драстично, нашите работни места и доходите ни могат да бъдат застрашени. Пестеливия живот ще ни е от полза, но няма да е достатъчен и поради тази причина създаването на спешен фонд е от решаващо значение.

Накратко, фондът за спешни случаи е парите, които сте спестили с единствената цел да ви помогнат да преминете през ежедневието си по време на финансови затруднения.

Приоритизирането на целите и ограничаването на разходите ще са от полза за освобождаването на средства за попълване на фонда за спешни случаи. Този фонд е препоръчително да съдържа средствата необходими ви да живеете нормално от 3 до 6 месеца, така че когато икономиката е надолу и парите са ограничени, няма да се налага да се обръщате към кредит.

Използването на кредит като предпазна мярка е грешка, която често преследва хората години поради факта, че при повечето бързи кредити и кредитни карти ви се налага много висока лихва която трябва да плащате.

Трудните времена винаги продължават по-дълго, отколкото си мислите. Тъй като повечето хора са свикнали да живеят с цялата си заплата, те нямат нищо допълнително заделено, така че дълговете натрупани в тези тежки времена, могат сериозно да разклатят финансовата ви стабилност.

Много вероятно си мислят, парите ми не достигат да покрия месеца, как да заделя приблизително 6 заплати за създаването на спешен фонд. Използвайте метод наречен от експертите в тая област “Baby steps” или започнете с малки стъпки. Първата цел е да съберете сумата покриваща вашите разходи за месец, след това при всяка възможност добавяйте до постигане на определената от вас сума.

Заключителни мисли

За да обобщим, наличието на фонд за спешни случаи, адаптирането към по-пестелив начин на живот и при възможност добавяне на повече източници на приход са само част от полезните финансови съвети за управление на парите, които могат да ви помогнат да оцелеете в трудни времена.

Вземането на предпазни мерки сега, за да защитите финансите си в бъдеще, ще ви помогне да живеете спокойно, знаейки, че финансите ви са под контрол и сте готови за всичко.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Инвестиране за начинаещи
Тази статия озаглавена "Инвестиране за начинаещи" има за цел да ви предостави в разбираем вид.....

Сподели статията

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Други статии по темата

Scroll to Top