Какво е дивидент?
Дивидент е част от печалбата на компанията, която се изплаща на акционерите. Обикновено зависи от свободните пари които дадена компания генерира и често се изплаща на тримесечие или годишно.
Изплащането на дивидент е начин добре установените компании, които нямат нужда да инвестират в разрастване на бизнеса да привлекат нови инвеститори. Някой от тези Дивидент Аристократи поддържат традиция от над 50 години на изплащане и растеж на своите дивиденти.
Какво е инвестиране в растеж на дивиденти?
Инвестирането в растеж на дивиденти е популярна стратегия сред много инвеститори. Това включва закупуване на акции в компании с доказана история на изплащане на редовни и нарастващи дивиденти.
„Акция с нарастващ дивидент“ е акция на компания, която има сериозен рекорд за увеличаване на дивидентите си всяка година, за значителен брой години.

Когато става въпрос за стратегии на инвестиране в дивидентни акции, струва си да бъдете търпеливи. Тези стратегии изискват време за да позволите на сложната лихва и реинвестирането на получените дивиденти да нараснат до стойности които задоволяват вашите нужди и поставени цели.
Когато започвате да градите пасивни доходи чрез дивиденти е важно да разберете че необходимия период за постигане на такова портфолио е 5,10 или 20г в зависимост от начина на живот и колко свободни средства имате за инвестиране.
За инвеститорите в дивидентни акции седмичната или месечната волатилност на цената на акциите не е определяща. Те се интересуват повече от годишните приходи на компанията, дали може да плаща задълженията по кредитите си, за да са сигурни че ще получат дивидент който нараства всяка година.
Стратегии за инвестиране в растеж на дивиденти
Първо, да започнем с това, че планирането е всичко. Преди дори да започнете да анализирате за точните компании, трябва да помислите какви са мотивациите и целите ви да започнете това приключение и на какво сте готови за да ги постигнете. Имайте предвид, че парите са там, за да работят за вас и да ви позволят да се наслаждавате на живота, след време.
Второ, следвайте създадения план стриктно. Дивидент инвестирането не е “спринт” а “маратон”, очаквайте дни в които ще се чувствате като гений и други в които ще искате да продадете всичко и да се откажите. Най-важното е че имате посока и крайна точка които може да преследвате. Те ще ви помогнат да визуализирате крайния успех, което е много важно за всичко към което се стремите.
Ето няколко важни точки които да обмислите когато създавате вашия план:
Създайте списък за гледане (watch list) – Това е списък с компании които вие сте избрали (според зададените параметри). Разбира се това е само разширения списък на компаниите които харесвате, с времето вие ще закупите само една част от тях, тези представящи се най-добре.
Определете броя на компаниите които ще претежавате – Тук няма правилен или грешен избор, всичко зависи от вътрешното ви усещане за комфорт.
- До 10 компании – лесни за управление, по-бързо достигане на целите(с точните акции), висок риск поради концентрацията на средства в няколко акции.
- 20-30 (моя избор) – е достатъчен брой компании за добро разнообразие от сектори и местоположение.
- Над 50 компании – много инвеститори са на мнението, че всеки ще допусне грешки, затова загубата на 1/60 от парите е по-приемлива от 1/10 например.
Създайте виртуално портфолио – Получаването на добри резултати от вашата инвестиция е свързано с правилното разпределението на вашите активи. За да знаете в кой клас активи и в кои сектори да закупите акции създайте виртуално портфолио, където ще може да видите как се е представяло вашето портфолио в миналаото, за да знаете какво да очаквате в бъдеще.
Автоматизирайте процеса – много е важно да автоматизирате процеса на инвестиране и реинвестиране на дивидентите. Каква сума ще инвестирате всеки месец и каква част от получените дивиденти ще реинвестирате зависи от вас, важен е процеса за да се възползвате от сложната лихва.
Анализирайте и преструктурират вашето портфолио веднъж годишно – ако вярвате в баланса на потфолиото което сте създали, поне веднъж на година анализирайте процентния баланс на акциите и поправите баланса ако се налага.
Правила за определяне на правилните компании
Разработването на група от правила (checklist), чрез който да контролирате кои компании ще влезат във вашето портфолио, прави инвестирането лесно и просто изпълнимо.
По-долу в статията ще видите правилата които аз използвам, за да селектирам компании за моето портфолио. Тези правила са предназначени да минимизират риска и да увеличат максимално печалбите в дългосрочен план.
#1. Разбирате ли продукта или услугата, предлагани от компанията?
#2. Ще продължат ли хората да използват този продукт или услуга след 20 години?
#3. Има ли компанията конкурентно предимство?
#4. Устойчива ли е компанията на трудни времена (рецесии)?
#5. Компанията има ли постоянен ръст на приходите? Растежът на ”Печалба на акция” (EPS) трябва да бъде поне 7% на година.
#6. Компанията има ли нисък коефициент на изплащане на дивиденти? Коефициентът на изплащане на дивидент спрямо печалбите трябва да бъде 75% или по-малко.
#7. Компанията имаше ли постоянен растеж на дивидентите? Обикновено растежът на дивидентите трябва да бъде поне 7% на година
#8. Компанията има ли нисък дълг? Дългът трябва да бъде под 70% или не повече от 70 цента от всеки долар активи, да се дължат на кредиторите на компанията.
#9. Компанията изкупува ли активно своите акции? Умереното обратно изкупуване на акциите (buyback) помага за растежа на цената на акциите.
#10. Подценени ли са акциите? Колкото по-добра цената толкова повече акции ще може да закупите.
- Съотношението цена/печалба (P/E) трябва да бъде 25 или по-малко.
- Текущата дивидентна доходност по-висока ли е от средната дивидентна доходност?
- Съотношението “цена към балансова стойност” (price-to-book (P/B)) трябва да бъде 3 или по-малко.
Разбира се това е само един вариант на “правила”, вие може да добавите нови или премахнете тези които не отговарят на визията за точната компания. Но винаги помнете, че списъкът с правила държи емоциите на страна и помага да действате рационално всеки път когато предприемате инвестиция.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/Топ 10 правила за търговия с акции Топ 10 правила за търговия с акции е статия в която може да се запознаете с важни правила за търгуването....
Рискове при инвестиране в растеж на дивиденти
Разбира се, никоя инвестиционна стратегия не е без риск и това включва инвестиране в растеж на дивиденти.
Нищо не е гарантирано – Въпреки че стойностните компании са по-малко податливи на волатилност, няма гаранции че ще избегнете трусове. Има много причини които да сринат дадена акция – цикличност на финансовия маркет, лошо управление на бизнеса, пандемии, др.
Дивидентите не са гарантирани – Така е, има много примери на компании които намалят или спират плащането на дивидент; задлъжняват поради изплащане на високи дивиденти, и др. ако видите подобен проблем продайте и продължете напред.
Съдебни искове срещу компанията – Случва се дадена компания да претърпи загуби от лош продукт пуснат на пазара. Ситуации като съдебни искове и изтегляне на продукти от пазара не винаги са пагубни но бъдете нащрек.
Позитиви при инвестиране в растеж на дивиденти
Самият факт, че четете и учите как да се развиете в по-добър инвеститор и обобщено да накарате спестените пари да работят за вас, говори положително за вашето бъдеще. Относно днешната тема, ето няколко причини които да ви замислят да станете дивидент инвеститор:
Изисква малко време за поддръжка – След първоначалните усилия, не изисква много време стратегията да е работеща. Идеална стратегия за работещи семейства които искат да създадат допълнителен източник на средства за в бъдеще.
Не сте зависими от състоянието на финансовите пазари – Наясно съм,че всички обичат покачващи се цени на акциите, но дори по време на рецесия всеки дивидент инвеститор ще получи тлъст чек в края на годината, докато чака икономиката да се възстанови.
Увеличение на капитала – Често срещано разбиране е, че цената на дивидент компаниите нe расте. Грешно. Когато селектирате качествени компании може да имате и двете: дивиденти и растеж. Добър пример са Apple и Microsoft.
Диверсификация – Акциите, изплащащи дивиденти, могат да бъдат важен компонент на диверсифицирано портфолио. Те могат да помогнат за балансиране на потенциалната нестабилност на други видове инвестиции, като акции в растеж или високорискови активи.
Финансова стабилност – Компаниите, които изплащат дивиденти, обикновено са финансово стабилни и имат постоянни печалби. Това осигурява на инвеститорите известна сигурност и спокойствие. В дългосрочен план последователният ръст на печалбите допринася за редовни увеличения на дивидентите.
Потенциални данъчни предимства – В зависимост от данъчната ситуация на инвеститора и държавата в която инвестирате, дивидентите може да се облагат с по-ниска ставка от другите видове доходи.
Погрешни схващания относно инвестирането в растеж на дивиденти
Инвестирането в растеж на дивиденти е само за хора, които вече са богати – Да, за да генерирате значителен доход през първата година на инвестиране, имате нужда от много капитал. Въпреки това, нещото което прави инвестирането в растеж на дивиденти толкова мощно, е комбинацията от реинвестирането на дивидентите и увеличението на дивидентите всяка година. Инвеститорите, започвайки с малък инвестиционен капитал, но оставайки последователни, могат да постигнат голяма възвръщаемост с времето.
Дивидентните акции не осигуряват растеж – това е може би най-разпространеното погрешно схващане. Хората очакват дивидентните акции да бъдат скучни бизнеси. В действителност, всяка компания за да увеличи дивидентите си година след година – трябва да постигне растеж и на печалбата. В дългосрочен план този ръст на печалбата също води и до покачване на цената на акциите.
Акциите с които да започнем
Страхотен източник за намиране на качествени дивидент акции е документът „CCC“ или “Dividend Champions”. Създаден от покойния Дейвид Фиш и поддържан в наши дни от Джъстин Лоу, „CCC“ (означава Dividend Champions, Contenders, and Challengers) и е безплатна електронна таблица, актуализирана ежемесечно, която не само изброява всички дивидент акции търгувани в САЩ, но и също така предоставя информация за всяка компания.
Ето някои статистически данни за наличностите на дивидент компании с разстящи дивиденти:
Общо наличности на CCC: 713 компании
Шампиони: 25+ години увеличения на дивидента: 144
Претенденти: 10-24 години увеличения на дивидента: 362
Претенденти: 5-9 години увеличения на дивидента: 207
Представени сектори: Всички 11 сектора
Средна процентна лихва: 2,7%
Среден годишен темп на нарастване на дивидента: 11,1% през последните 5 години
Брой компании с над 50 години увеличения на дивидента(известни още като „крале“): 44
https://dividendvaluebuilder.com/dividend-aristocrats-list/
Това е линк към един от уебсайтовете където може да разгледате пълния списък на компаниите
Заключителни мисли
Инвестирането в растеж на дивиденти е инвестиционна стратегия, която се фокусира върху дохода. Инвеститорите купуват дялове в компании с очакване да получат парични плащания.
Доходите на инвеститорите нарастват с времето чрез увеличаване на дивидентите и реинвестиране на получените дивиденти. Това е една от многото стратегии за инвестиране известни днес, но тя е една от най-популярните сред инвеститорите, които искат да генерират поток от пасивни доходи.
∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗
https://traderinfos.com/5-те съвета за пестелив живот Пестелив живот не означава непременно спестяване на пари чрез саможертва .......