5 стратегии за управление на риска в инвестирането

Какво е управление на риска

Управление на риска в портфейла е процес на идентифициране, измерване и справяне с потенциалните рискове, които биха могли да окажат въздействие върху цялостното представяне на портфейла.

Това е важна част от инвестирането, тъй като може да помогне на инвеститорите да защитят капитала си и да постигнат финансовите си цели.

Всеки инвеститор може да реши дали да инвестира в даден продукт като акции, ЕТФ, облигации или да изчака по-добра възможност. Това което участниците на пазара не могат да контролират е посоката или волатилността на цените на акциите.

Затова най-добрите в областта на инвестирането се съсредоточават върху това което могат да контролират и това е управлението на риска в портфейла.

управление на риска

Всеки иска висока възвръщаемост на инвестициите. Могат да бъдат намерени томове книги, статии и блог публикации за това как да „победите пазара“. Защото това е по-популярната част от процеса на инвестиране, но определянето и контрола на риска е еднакво важен и задължителен за всеки който иска да бъде успешен за дълъг период от време.

Най-добрите инвеститори се фокусират върху риска, а не върху възвръщаемостта. Добрата възвръщаемост ще дойде, ако инвеститорите управляват риска си правилно. Трябва да сте разумни и поемате само онези рискове, които предлагат вероятности, които са във ваша полза.

По този начин ще избегнете големи загуби на капитал при значителни спадове на пазарите. Избягването на големи загуби е едно от известните правила на Уорън Бъфет:

Правило № 1: Никога не губете пари

Правило № 2: Никога не забравяйте правило № 1

Има си причина, най-добрите инвеститори да са вманиачени в това да не допускат големи загуби. Загубите причиняват експоненциално по-големи щети, колкото са по-големи те. С други думи:

Необходими са 11% печалба, за да възстановите 10% загуба. Не е проблем.
Необходими са 25% печалба, за да възстановите 20% загуба. По-трудно.
Необходими са 43% печалба, за да се възстанови 30% загуба. Проблем.
Необходими са 67% печалба, за да се възстанови 40% загуба. Голям проблем.
Необходими са 100% печалба, за да се възстановят 50% загуба. Опустошително.
Необходими са 300% печалба, за да се възстановят 75% загуба. Катастрофално.

∗∗∗ Важно ∗∗∗ 

Най-добрият подход да печелите пари в дългосрочен план е да не ги губите в краткосрочен план.

5 стратегии за управление на риска в портфейла

#1. Създайте план за вероятни максимални загуби

Планът за вероятни максимални загуби е първата стъпка за избягване на загубата на голяма част от вашето портфолио. Мечите пазари могат да унищожат портфейли за години напред. Много инвеститори се отказват или избягват инвестирането докато не натрупат обратно капитал.

Изграждането на план мотивира по-консервативен подход от инвеститорите, предразполагайки ги да поемат само рискове, които са разумни и се вписват в дългосрочните им планове.

Това означава, анализ на присъщата стойност на активите в портфейла. На основа на тази оценка се прави план на дълготрайните активи в портфолиото. Доброто разбиране на стойността на активите в портфолиото спомага за изграждането на по-точен план, съответно имате по-ясна картина за риска на който сте изложени.

#2. Тактическо разпределение на активи: Диверсификация

Проучванията показват, че близо 90% от възвръщаемостта на инвестициите се определя от разпределението на активите в портфейла. И все пак повечето се фокусират върху избора на отделни инвестиции и не обръщат внимание на цялостното портфолио.

Качеството на отделните активи е важно, но те трябва да бъдат избрани и съобразени с цялостната визия на портфейла. Инвеститор който реши да инвестира в 20 тех компании, без значение колко добре ги подбира винаги ще бъде изложен на висок риск.

Тактическото разпределение на активите е ефективно средство за управление на риска в портфейла. Просто казано, разпределението на инвестициите е начинът, по който разделяте активите си между различни инвестиционни класове или групи.

Това означава инвестиране в различни класове активи, като акции, облигации и пари в брой. Чрез диверсификация на своите портфейли инвеститорите могат да намалят цялостната си експозиция на риск, тъй като различните класове активи са склонни да се представят по различен начин при различни пазарни условия.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/Топ 10 правила за търговия с акции
Топ 10 правила за търговия с акции е статия в която може да се запознаете с важни правила за търгуването....

#3. Марж на безопасност

Маржът на безопасност е разликата между присъщата стойност и цената на която сте направили вашата инвестиция. Колкото по-ниска е цената на закупените акции спрямо тяхната присъщата стойност, толкова по-малък е риска на който сте изложени.

„Цената е това, което плащате. Стойността е това, което получавате.”

Уорън Бъфет

Колкото по-голям е маржът на безопасност, толкова по-малък риск поемате, толкова по-големи са вашите потенциални печалби. Маржът на безопасност оставя място за грешки в преценката която сте направили.

В идеалния случай инвеститорите търсят акции на качествени компании притежаващи: добро управление, силни баланси, иновации, конкурентни предимства, възвръщаемост за акционерите и стабилност на печалбите.

#4. Stop-loss поръчки

Поръчките за “спиране на загубата” са вид поръчка, която вие поставяте на вашия брокер за продажбата на актив който притежавате в портфолиото, когато достигне определена цена.

Пример: харесвате акция АБВ, след лошо тримесечие цената пада 10% под присъщата стойност. Решавате да закупите акцията, но за да се подсигурите от нов спад поставяте стоп-загуба поръчка, автоматична продажба на акцията ако падне 5% под закупената цена. Така ще се предпазите от големи загуби на капитал.

Друг популярен метод за определяне на стойността на стоп-загуба поръчка е чрез използване на нивата на съпротива и подкрепа

#5. Хеджиране на портфолиото

Хеджирането е стратегия, която инвеститорите използват, за да намалят излагането си на определени рискове при мечи пазари. Хеджиране на портфолио може да бъде направено по-много различни начини. Най-популярен метод е чрез закупуване на опция(пут опция) срещу позицията която искате да предпазите.

Така при спад на пазара основната позиция ще изгуби стойност, но пут опцията ще спечели капитал с които ще може да закупите още акции на по-ниска цена.

Също така, може да продавате покрити кол опции срещу вашата позиция от акции, така ще получавате допълнителни доходи които да покрият евентуални загуби от спада на пазара.

В случай когато имате събран капитал и изчаквате мечия пазар да закупите още акции на по-добра цена може да ползвате тези стратегии:

Първият вариант е да продавате покрити с капитал пут опции на желаната от вас акциия, така вие ще печелите още капитал докато пазара е нагоре, в случай че се обърне срещу вас, вие ще трябва да закупите 100бр от тази акция на цената която сте избрали.

Втората стратегия е осредняване на цената, при този вариант разделяте сумата на 4 равни части, следващата стъпка е да определите нивата на които искате да закупите и задавате поръчка на брокера за покупка. Примерно да бъде закупена акциия АБВ при 10%, 20%, 30%, 40% спад от текущата цена.

Допълнителни съвети за управление на риска

Инвестирайте дългосрочно – Колкото по-дълъг е вашият инвестиционен хоризонт, толкова повече време има вашето портфолио, за да се възстанови от краткосрочните пазарни колебания.

Не се паникьосвайте – Важно е да запомните, че пазарните спадове са нормална част от инвестирането. Ако панически продавате по време на спад, може да е трудно да възстановите загубите си.

Имайте финансов план – Финансовият план може да ви помогне да останете в крак с инвестиционните си цели и да вземете разумни инвестиционни решения.

Работете с финансов съветник – Финансов съветник може да ви помогне да разработите стратегия за управление на риска в портфейла, която е съобразена с вашите индивидуални нужди и обстоятелства.

Заключителни мисли

Управлението на портфейлния риск е важна част от инвестирането. Чрез използването на горните стратегии инвеститорите могат да намалят риска в портфейлите си и да защитят своя капитал.

Запомнете нещо много важно, всяка инвестиция съдържа риск, няма 100% сигурност в инвестирането. Но ако подбирате мъдро инвестициите си където вероятността за печалба е по-голяма от рискът от загуба(съотношение >= от 2:1) ще бъдете успешни и печеливши в дългосрочен план.

∗∗∗ СВЪРЗАНИ СТАТИИ ∗∗∗ 
https://traderinfos.com/5-те съвета за пестелив живот
Пестелив живот не означава непременно спестяване на пари чрез саможертва .......

Сподели статията

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

СЪДЪРЖАНИЕ

Scroll to Top